Yargıtay, eşini öldüren kocaya verilen 24 yıl hapis cezasını bozdu

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde Uğur Kurban, 2 çocuğunun annesi Hafize Kurban’a geçen yıl boşanma davası açtı. Genç bayan da baba konutuna yerleşti. 27 Ağustos 2019’da kayınpederinin meskenine giden Uğur Kurban ile eşi Hafize Kurban ortasında tartışma çıktı.

Uğur Kurban, telefonuna korsan yazılım yükleyip, yazışmalarını takip ettiği eşini karnı ve boğazı ile göğsünden bıçakladı. Ağır yaralı halde Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan Hafize Kurban’ın, 8 gün sonra beyin vefatı gerçekleşti. Ailesinin organlarını bağışladığı bayanın 2 böbreği ve karaciğeri, nakil bekleyen hastalara umut oldu. Polis tarafından yakalanan Uğur Kurban ise tutuklandı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET MAHPUS ALDI

Kurban hakkında ‘Tasarlayarak eşini taammüden öldürme’, ‘Eşe karşı taammüden yaralama’, ‘Özel hayatın kapalılığını ihlal’ ve ‘Kişisel bilgilerin kaydedilmesi’ cürümlerinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istemiyle Denizli 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın 10’uncu duruşmasında mahkeme heyeti sanık Uğur Kurban’a evvel ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verdi. Akabinde da haksız tahrik indirimi yapılıp, bu cezasını 24 yıl 4 ay 15 gün mahpus cezasına çevirdi. Uğur Kurban ‘Kişisel bilgilerin korunması kanununu ihlal’ hatasından ise beraat etti.

YASAYA TERS BULUNDU

Uğur Kurban avukatlarının Antalya Bölge Yönetim Mahkemesi 4. Ceza Dairesi’ne yaptığı temyiz başvurusu reddedildi. Kurban’ın avukatları bu sefer de temyiz istemiyle Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay 1. Ceza Mahkemesi ise davanın yine görülmesine karar verdi. Kararda öldürülen Hafize Kurban’ın bir diğeri ile gönül bağı olduğu, bu durumun görgü şahitlerinin anlattıkları ve telefon kayıtları ile evrakta yer aldığı belirtildi. Ayrıyeten, Hafize Kurban’ın evli olduğu periyotta sadakat yükümlülüğüne alışılmamış davrandığı dikkate alındığında minimum oranda haksız tahrik indirimi yapılmasının yasaya karşıt olduğu gerekçesiyle mahallî mahkemenin verdiği kararın bozulduğu belirtildi. Karar münasebetinde makul oranda ceza indirimi yapılmadığı, münasebetiyle fazla ceza verildiği vurgulandı.

‘YARGILANAN SADAKATSİZLİK VE ÖLEN BAYAN MI ?’

Hafize Kurban’ın ailesinin avukatı Adil Demir kararın açıklanmasından sonra toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Hafize Kurban farklı yaşadığı eşi tarafından evvel yaralandı. Çocuğunun önünde 20 santimlik bıçakla boğazı kesilerek öldürüldü. Mahkeme ve Yargıtay sadakatsizliği ağır tahrik kabul etti. Yargılanan sadakatsizlik ve ölen bayan mı?” sözlerini kullandı.