Putin, Ukrayna işgalinden bu yana ilk kez Rusya’dan ayrılacak

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, Şubat ayında Ukrayna’ya yönelik başlattığı işgalden ve hayatına yönelik suikast teşebbüsünden kurtulduktan sonra birinci sefer ülkeden ayrılacağı açıklandı.

Putin’in birinci olarak bugün Tacikistan’a gideceği, daha sonra Hazar Denizi ülkelerinin tepesi için Türkmenistan’ı ziyaret edeceği bildirildi.

Vladimir Putin, Rus birliklerinin Ukrayna’ya girmesini emretmesinden ve hayatına yönelik bir suikast teşebbüsünden kaçınmayı başardığından bu yana birinci sefer Rusya’dan çıkmaya hazırlanıyor.

Kremlin Sözcüsü Peskov tarafından yapılan açıklamada, Rus önderin Şubat ayında Ukrayna’nın işgalinden bu yana birinci dış ziyareti olduğu belirtildi.

Peskov, gazetecilerle yaptığı görüşmede Putin’in Duşanbe’de Tacik Devlet Lideri Emmali Rahmon ile görüşeceğini akabinde Çarşamba günü Türkmenistan’daki Hazar tepesine katılacağını aktardı.

Rusya cumhurbaşkanının ülke dışına son çıkışında, Ukrayna’ya akınlar başlamadan evvel Şubat ayının başlarında Kış Olimpiyatları sırasında Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile görüşmek üzere Pekin’i ziyaret etmişti.