Kediden insana ilk kez COVID-19 bulaştı

Tayland’da yaklaşık bir yıldır yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda, geçtiğimiz sene COVID-19 geçiren 32 yaşında bir veterinerin, virüsü yüksek ihtimalle o periyot sahipleri de COVID-19 olan ve tedavi sırasında yüzüne hapşıran bir kediden kapmış olduğu tespit edildi.

Veteriner doktordan alınan virüs örnekleri ile geçirdiği hastalıktan 5 gün evvel tedavi ettiği ve tedavi sırasında yüzüne hapşıran kedinin ve kedinin sahiplerinin virüs gen örnekleri yüksek ölçüde benzerlik gösterdi. Virüsü sahiplerinden kapan kedinin, tedavisi için mukus örneği alındığı sırada hapşırmasının akabinde veteriner tabibe geçirmiş olduğu tespit edildi.

Hekim sadece maske takmıştı

Veteriner doktorun, kediye uyguladığı tedavi sırasında sırf maske taktığı ve rastgele bir yüz esirgeyici siperlik takmadığı belirtilirken, araştırmaya mevzu olan kedinin bölgeye 200 kilometre aralıkta yaşayan ve o periyot başşehir Bangkok hastanelerinde yatak kapasitesi olmadığı için Songkla kentine nakil edilen ailesi ile birlikte geldiği bildirildi.

Bilim insanları uyarmıştı

Bilim insanları geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda kedi, köpek, tarla faresi, yaban gelinciği, yarasa, hamster, vizon, domuz, tavşan, tilki üzere birçok göğüslü hayvanın COVID-19 virüsü taşıyıcı olabileceğini belirtmişlerdi.

ABD’de evcil kedi ve köpeklerin COVID-19 virüsü taşıyıcı olabileceği ve müspet olay gösteren mesken sahiplerinin hayvanlarına karşı da tıpkı bir beşere uygulanan ferdî ara kurallarına uymaları gerektiği tarafında bildiri yayınlamıştı.