Demir Çelik fiyatlarını manipüle eden 3 ayrı örgütlere operasyon: 250 gözaltı

Demir çelik piyasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozan, kesimdeki firmaları devre dışı bırakarak monopolleşen, kurdukları paravan şirketler üzerinden 105 milyarlık geçersiz fatura ile kamuyu 25 milyar ziyana uğratan firmalara yönelik Ankara merkezli 29 vilayette eş vakitli “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi. Operasyonda şu ana kadar Erol Eşrefoğlu (Evcil), ortalarında olduğu 3 farklı hata örgütünün başkanı ile birlikte 250 şahıs gözaltına alındı, gözaltı süreçleri devam ediyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı; Demir Çelik Kesiminde üretici olarak faaliyet gösteren ve güçlenerek monopolleşmeye çalışan kabahat örgütlerine yönelik, Cürüm İşlemek Gayesiyle Örgüt Kurma, Nitelikli Dolandırıcılık, Rüşvet ve 213 Sayılı Vergi Yordam Kanununa muhalefet kabahatlerinden soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde Mali Hatalarla Mücadale Şube Müdürlüğü vazifelileri, Vergi Kontrol Konseyi Müfettişleri , MASAK çalışanı ortak çalışma kümesi oluşturdu, bu kümeye KOM grupları de takviye verdi.

10 ay boyunca teknik takip yapıldı; 3 farklı kabahat örgütü tespit edildi

Oluşturulan ortak çalışma kümesi operasyonun hazırlık kademesinde her bilgi, doküman ve ayrıntısı titizlikle değerlendirken, 10 ay mühletince dinleme ve fiziki takip önlemlerini de uyguladı. Bu çalışmaların sonucunda Demir Çelik dalında faaliyet gösteren 3 farklı cürüm örgütü tespit edildi.

Tekel oluşturmuşlar

Bu cürüm örtülerinin demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, daldaki öbür firmaları devre dışı bırakarak inhisar olmaya çalıştıkları,sahte fatura düzenleyerek 3’üncü şahıslar üzerinden kurdukları paravan şirketler aracılığıyla haksız kar sağladıkları belirlendi.

Kamuyu 25 milyar lira ziyana uğrattılar

Firmaların düzenledikleri 105 milyar liralık düzmece fatura ile kamuyu 25 milyar lira ziyana uğrattıkları tespit edildi. (2021 yılında tertip kapsamındaki paravan firmaların düzenlenmiş olduğu fatura meblağı neredeyse Türkiye Cumhuriyeti’nin EĞİTİM için ayırdığı ödenek fiyatı kadar)

Ankara merkezli 29 vilayette eş vakitli operasyon

Ankara Emniyeti, Vergi Kontrol Heyeti ve MASAK çalışanından oluşan grubun 10 aylık titiz çalışması sonucu, bu sabah saatlerinde operasyonun düğmesine basıldı. Ankara merkezli ortalarında İstanbul, Hatay, İzmir, Adana ve Kocaeli vilayetlerinin de bulunduğu 29 vilayette eş vakitli “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi. Operasyonda 840 grup, 2100 işçi, 250 Vergi Müfettişi ve MASAK işçisi misyon aldı.

Operasyonda 374 şahıs hakkında gözaltı kararı bulunurken, şu ana kadar 250 şahıs gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ortasında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da ortasında olduğu 3 başka hata örgütü önderi de bulunuluyor. 14 fabrika, 850 adreste arama ve elkoyma süreçleri devam ediyor.