29 ilde ‘Demir Yumruk’ operasyonu: 250 gözaltı

Demir çelik piyasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozan, bölümdeki firmaları devre dışı bırakarak monopolleşen, kurdukları paravan şirketler üzerinden 105 milyarlık uydurma fatura ile kamuyu 25 milyar ziyana uğratan firmalara yönelik Ankara merkezli 29 vilayette eş vakitli “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi.

Operasyonda şu ana kadar Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil), ortalarında olduğu 3 farklı cürüm örgütünün önderi ile birlikte 250 şahıs gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde Mali Kabahatlerle Mücadale Şube Müdürlüğü vazifelileri, Vergi Kontrol Heyeti Müfettişleri , MASAK işçisi ortak çalışma kümesi oluşturdu, bu kümeye KOM takımları de takviye verdi.

10 AY BOYUNCA TEKNİK TAKİP YAPILDI, 3 FARKLI HATA ÖRGÜTÜ TESPİT EDİLDİ

Oluşturulan ortak çalışma kümesi operasyonun hazırlık evresinde 10 ay müddetince dinleme ve fiziki takip önlemlerini de uyguladı. Bu çalışmaların sonucunda Demir Çelik bölümünde faaliyet gösteren 3 farklı kabahat örgütü tespit edildi.

TEKEL OLUŞTURMUŞLAR

Bu kabahat örtülerinin demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, bölümdeki başka firmaları devre dışı bırakarak inhisar olmaya çalıştıkları,sahte fatura düzenleyerek 3’üncü şahıslar üzerinden kurdukları paravan şirketler aracılığıyla haksız yarar sağladıkları belirlendi.

KAMUYU 25 MİLYAR LİRA ZİYANA UĞRATTILAR

Firmaların düzenledikleri 105 milyar liralık uydurma fatura ile kamuyu 25 milyar lira ziyana uğrattıkları tespit edildi.

ANKARA MERKEZLİ 29 VİLAYETTE EŞ VAKİTLİ OPERASYON

Ankara Emniyeti, Vergi Kontrol Şurası ve MASAK çalışanından oluşan grubun 10 aylık titiz çalışması sonucu, bu sabah saatlerinde operasyonun düğmesine basıldı. Ankara merkezli ortalarında İstanbul, Hatay, İzmir, Adana ve Kocaeli vilayetlerinin de bulunduğu 29 vilayette eş vakitli “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi. Operasyonda 840 takım, 2100 işçi, 250 Vergi Müfettişi ve MASAK işçisi misyon aldı.

Operasyonda 374 şahıs hakkında gözaltı kararı bulunurken, şu ana kadar 250 şahıs gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ortasında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da ortasında olduğu 3 başka hata örgütü başkanı de bulunuluyor. 14 fabrika, 850 adreste arama ve elkoyma süreçleri devam ediyor.