Bakanlık, verimlilik ödüllü işletmeleri belgelendirecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Verimlilik Proje Mükafatları Tarz ve Asılları Hakkında Yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bakanlıktan alınan bilgiye nazaran, Verimlilik Proje Mükafatları Yarışı ile verimlilik şuurunun ülke çapında yaygınlaştırılması, kurum ve kuruluşlar ortasında bilgi ve deneyim paylaşımının artırılmasını hedefleniyor. Verimlilik konusunda yürütülen projeleri kamuoyunun gündemine taşıyan yarış, verimliliği artırma konusunda yürütülecek yeni projelerin de teşvik edilmesini amaçlıyor.

8 yıldır gerçekleştirilen müsabaka, sanayi, teknoloji ve verimlilik alanında yaşanan değişimlere ve gelişmelere uygun olarak güncellendi. Müsabakaya müracaat ve kıymetlendirme süreçleri, ödül yürütme komitesi ile bağımsız değerlendiricilerin misyon ve sorumlulukları tekrar belirlendi. Projelerin kıymetlendirme kriterleri ile ödüllendirme uygulamalarına ait bahislerde da değişikliğe gidildi.
Projelerin kıymetlendirme kriterleri ve bu kriterlerin yükleri yine tespit edilirken müsabaka sonunda ödül almaya hak kazanan işletmelere, “Verimlilik Ödüllü İşletme Belgesi” verilmesi kararlaştırıldı.

Başvurular başladı

Yapılan düzenlemeyle ‘2022 Verimlilik Proje Ödülleri’ yarış süreci de başladı. Yarış, tüm işletmelere ve kamu kurumlarına açık olacak. Müracaatlar, bakanlığın internet adresinden 22 Temmuz’a kadar yapılabilecek.

Değerlendirme kademelerinin akabinde ödül almaya hak kazanan projelere mükafatları ve evrakları takdim etmek üzere Verimlilik Proje Mükafatları Merasimi düzenlenecek.