16 ilde FETÖ operasyonu

İzmir merkezli 16 vilayette, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 47 şüpheliye yönelik operasyon başlatıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ’nün TSK yapılanmasında yer alan ve ankesörlü/sabit sınırlardan ya da büfelerde konseyi kontörlü telefonlardan bağlantı kurduğu tespit edilen, 23’ü Kara Kuvvetleri, 1’i Deniz Kuvvetleri, 5’i Hava Kuvvetleri ve 2’si Jandarma Genel Komutanlığından 27’si muvazzaf 31 asker ile darbe teşebbüsü sonrası ilişikleri kesilen 16 askeri okul öğrencisi hakkında gözaltı kararı verildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Gayret Şube Müdürlüğü, İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Vilayet Jandarma Komutanlığı takımları, şüphelilerin gözaltına alınması için İzmir merkezli 16 vilayette eş vakitli operasyon başlattı.

Haklarında gözaltı kararı verilen şüphelilerin 1’inin albay, 28’inin astsubay ve 2’sinin uzman çavuş rütbesinde olduğu öğrenildi.

Ankara’da DEAŞ şüphelisi 2 kişi yakalandı

Edinilen bilgiye nazaran, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Uğraş ve İstihbarat Şube müdürlükleri gruplarınca, çatışma bölgelerinde terör örgütü DEAŞ içerisinde faaliyet gösterdikleri ve örgüt mensuplarının bulunduğu toplumsal medya platformları ile internet kanallarında paylaşılan görüntülerin teknik tahlilleri sonucunda kimlikleri tespit edilen 2 zanlının yakalanması için çalışma başlatıldı.

Tespit edilen adreslere eş vakitli düzenlenen operasyonda 2 zanlı gözaltına alındı, yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.

Zanlıların Terörle Gayret Şube Müdürlüğü’ndeki süreçlerinin sürdüğü öğrenildi.