Akşener: Dahiyane fikirlerinin ülkemize maliyeti en az 940 milyar lira

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, partisinin TBMM küme toplantısında konuştu.

Akşener, konuşmasında şunları kaydetti:

“AK Parti iktidarının maharetsiz ellerinde bugün maalesef gitgide daha da derinleşen bir devlet krizinin tam ortasındayız. Bugün Türkiye’de özgürlüğü, hakkı ve vicdanı mumla aratıyorlar. Hukuku ve adaleti kirli emellere alet ediyorlar. Bugün Türkiye’de bayanları sahipsiz bırakmaya çalışıyorlar.

Bugün Türkiye’de bir bayanı, evladı acısı hala yüreğimizde sızlayan Pınar kızımızı vahşice ortamızdan alan bir katile haksız tahrik indirimi uyguluyorlar. Bugün Türkiye’de bir psikopatın 14 yıl sonra sokaklarımızda gezebilmesine göz yumuyorlar. Bayan katillerine cüret veriyorlar. Yuh olsun! Yazıklar olsun! Türk yargısı için, utanç vesikası olarak anılacak bu kararda, onayı olan, imzası bulunan herkesi, Allah’a havale ediyorum. Bu kararda onayı, imzası olan herkesi bugün Allah’a havale ediyorum lakin yarın iki elimde yakalarında olacak.

Umarım bir gün; Bu katillerin, bu vicdansızların, bu psikopatların; Yalnızca diğerlerinin çocuklarını, kardeşlerini, eşlerini değil; Sizin de; Çocuğunuzu, kardeşinizi, eşinizi bulabileceğinin farkına varırsınız. Umarım bir gün; O adalet terazisinin, size de lazım olabileceğinin farkına varırsınız. Umarım bir gün; Girdiğiniz vebalin, aldığınız ahın, bu dünyadan sonra, bir de ahiretin olduğu gerçeğinin, farkına varırsınız.

“Yaralarımızı birlikte saracağız”

Değerli bayanlar; Biz yıllardır, bir hak, bir hayat ve bir özgürlük gayreti veriyoruz. Bu uğraşta; Hakkımıza girmek istediler… Sesimizi kısmak istediler… Yolumuzu kesmek istediler… Ancak başaramadılar. Bizi yok sayarak, unutturacaklarını sandılar… Bizi yaralayarak, bastıracaklarını sandılar… Bizi öldürerek, eksilteceklerini sandılar… Ancak çok yanıldılar. Zira her ne kadar, iktidar, bayanları her fırsatta hor görse de; bu kirli zihniyete, her fırsatta yol verse de; bayanlara yönelen şiddete, her fırsatta göz yumsa da; Biz biliyoruz ki; artık günleri sayılı… Çok yorulduk, çok yara aldık, çok can kaybettik. Ancak artık, çok az kaldı! O sandık gelecek, ve bu kirli zihniyet çekip gidecek. Ve işte, o gün geldiğinde; Yaralarımızı birlikte saracağız!

Adaleti, özgürlüğü ve itimadı birlikte sağlayacağız! Vefatları, tacizleri, tecavüzleri değil, artık başarılarımızı konuşacağız! GÜZEL Parti iktidarında; İstanbul Mukavelesi yine yaşatacak! Bayanlar yine konuşacak! Milletimiz tekrar huzur bulacak! Emin olun, çok az kaldı!

Geçtiğimiz hafta, 9’uncu Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in, ortamızdan ayrılışının, 7’inci yıl dönümüydü. Mustafa Kemal Atatürk’ün, milletle bütünleşen cumhuriyet anlayışında; Eğitimde fırsat eşitliği vardır. Devlette liyakat vardır. Milletin vergileriyle yapılan her işte, titizlik ve tutumluluk vardır. Bu şuurla yetişmiş devlet insanları da, her şeyden evvel, devletini ve milletini; gözetir, yüceltir ve korur.

Nitekim Süleyman Demirel de, Genç cumhuriyetin millet olma ülküsüyle yetişmiş, ve bu memleketin ona sunduğu her bir imkanı; “Önce millet, evvel memleket.” diyerek yaşamış, “Önce devlet, evvel cumhuriyet” diyerek yaşatmıştır. Türk demokrasisi ismine verdiği, büyük çabayı, Türk devleti için öne koyduğu, ortak aklı, meşvereti, Millete karşın değil, milletle birlikte yürüyen siyaset anlayışını, Ve milletimizin gönlündeki sarsılmaz yerini, hiçbir vakit unutmayacağız. Hakikaten bugün, ondan aldığımız ilhamla, siyasetimizin merkezine, milletimizi alarak; memleketimizi vilayet il, ilçe ilçe, karış karış geziyoruz. Milletimizle el ele, kol kola, kalp kalbe, emin adımlarla iktidara yürüyoruz.

Ve biliyoruz ki; Çok az kaldı! Türk devletinin, cumhuriyet değerlerimizle, tekrar canlanmasına Çok az kaldı! Türk demokrasisinin, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile yücelmesine, Çok az kaldı! Türk milletinin, hak ettiği huzura, mutluluğa ve refaha kavuşmasına, Çok az kaldı! Allah’ın müsaadesi, milletimizin takviyesiyle, demokrasi tarihimizin üzerindeki, bu kara günlerin lekesini çıkarmamıza, Çok az kaldı! Bu vesileyle, İslamköy’den çıkıp, barajların hükümdarı, gariplerin de babası olan, Cumhuriyetimizin kıymetli muvaffakiyet öykülerinden Süleyman Demirel’i, hürmet, hasret ve rahmetle anıyorum. Ülkemiz için yaptıkları, her birimizin anısında yaşayacak.

Kur Muhafazalı Mevduat Sistemi

Ülkemizde geçen her saati, yeni bir krizin eşiğinde tedirginlikle bekliyoruz. Her geçen günü, yeni bir artırımla açıyor, yeni bir dertle bitiriyoruz. Her geçen haftayı da, ‘Bay Kriz’ ve Nebati Bakan’ın, saçma sapan açıklamalarını dinleyerek geçiriyoruz. Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz hafta, bütçe bilgileri açıklandı. Ve biz de, bu vesileyle, AK Parti iktidarının; KOBİ’lerimize, esnaflarımıza, muhtaçlık sahiplerine bakışını, bir defa daha görme fırsatı elde ettik. ‘Bay Kriz’in bütçesinde; ülkemizdeki tüm çiftçilere ve öğrencilere ayrılan paranın, “Kur Muhafazalı Mevduat Sistemi’ne” ödenen paradan, daha az olduğuna, ibretle şahit olduk. Yanlış duymadınız. Kelamım ona “Yeni İktisat Modeli’nde”, Türk Lirası çakılmasın diye icat ettiği, “Kur Muhafazalı Mevduat Sistemi” ucubesi için ödenen para; tarıma ve öğrenci burslarına ödenen paranın, toplamından daha fazla. Hatta bu sisteme ödenen para, toplumsal yardımların, iki katından bile fazla! Maalesef bu gidişle, “Kur Muhafazalı Mevduat Sistemi’nin” ülkemize maliyeti, 230 milyar lirayı bulacak. Bu parayla, ülkemizin birçok sorununu, rahatlıkla çözmek varken, Bay Kriz ve arkadaşları, sadece fantastik fikirleri, bir gün daha yaşayabilsin diye, bu ülkenin kaynaklarını, heba ediyor. Ne diyeyim, Allah akıl fikir versin. Bu ortada, biliyorsunuz, bir de Nebati Bakan’ın üstadı, Damat Bakan vardı… Hatırlarsınız, o da, affını istemeden evvel, tekrar dahiyane bir fikirle, bu ülkenin hazinesini, dolar ve altın üzerinden borca sokmuştu…

Peki, bu süper borçlanma stratejisinin maliyeti, ne kadar oldu biliyor musunuz? Bugün prestijiyle, 710 milyar lira. Yanlış duymadınız. Bir Damat Bakan kolay yetişmiyor. Nebati Bakan’ın daha gideceği çok yol var. Bu 710 milyar liranın, 110 milyar lirasını ödedik, Bugünün parasıyla, ödeyeceğimiz 600 milyar lira daha var. Yani Kayınpeder, Damat ve Nebati’den oluşan ve artık pek de güldürmeyen, bu güldürü dans üçlüsünün, dahiyane fikirlerinin, ülkemize maliyeti, en az 940 milyar lira. Bu para, ülkemizin vatandaşından, şirketlerinden, bir yıl boyunca toplanan vergilerin, neredeyse yüzde 90’ı. Yani vatandaşımız ve şirketlerimiz, hiç durmadan çalışıyor, çabalıyor. Bu fantastik üçlü de, bu parayı, eşsiz iktisat vizyonlarıyla saçıp savuruyor.

Basın Yasası

Tüm bunlar olurken de, olan milletimize ve memleketimize oluyor. Türkiye’nin CDS puanı, son 19 yılın en yüksek düzeyine çıkmış, 800 puanı aşmış. lakin bu arkadaşların rahatı, pek bir yerinde… Enflasyon milletimizin belini bükmüş, Bay Kriz, maaşına artırım peşinde… İktisat rayından çıkmış, bunlar toplumsal medyayı denetim etme derdinde… Biliyorsunuz önümüze, “Sosyal Medya Yasası” ismi altında, yeni bir yasak getirdiler. Neymiş? Palavra habere karşı tedbir alacaklarmış. Neymiş? Dezenformasyonla uğraş edeceklermiş. Neymiş? Toplumsal medya yalancıymış. Zira onlara nazaran yolsuzluk yok; haberi yapanlar yalancı. Aslında sığınmacı sorunu da yok; var diyenler yalancı. İktisatta her şey tıkırında; iktisat berbata gidiyor diyenler yalancı… Bedelli dava arkadaşlarım; Bu yasa, internet sitelerini hizaya çekme maddesidir. Bu yasa, televizyon ve gazeteler üzerinde kurulan baskıyı, internete taşıma sevdasıdır. Bu yasa, yeni bir RTÜK oluşturma gayretidir. Ez cümle bu yasa, bir istibdat yasasıdır!

Peki neden bu türlü bir yasaya gerek duydular biliyor musunuz? Zira korkuyorlar. Gerçeklerden korkuyorlar. Adaletten korkuyorlar. Milletin özgürce konuşmasından, herkesin doğruları öğrenmesinden korkuyorlar. Uğruna her şeyi verecekleri o koltukları, kaybetmekten korkuyorlar. Kurdukları rant tertibinin dağılmasından korkuyorlar. Maskelerin düşmesinden, saraydaki sefanın bitmesinden korkuyorlar. Ne kadar maharetsiz olduklarının yazılmasından, Ülkemize ne büyük berbatlıklar ettiklerinin çizilmesinden, Kapı artlarında döndürdükleri dümenlerin, açığa çıkmasından korkuyorlar. Artık o denli bir panik halindeler ki; Havuz medyasındaki tertibi, toplumsal medyaya da taşımak için uğraşıyorlar. Varsın olsun. İstedikleri kadar uğraşsınlar. Biz; “Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet!” demeye, devam edeceğiz. İstedikleri yasağı getirsinler. Biz; “Kahrolsun zulüm, yaşasın adalet!” demeye, devam edeceğiz. İstedikleri kadar gerçeklerden kaçsınlar. Biz; Her türlü haksızlığın, adaletsizliğin ve yasağın karşısında; Kelamı milletimize vermeye devam edeceğiz!

Nitekim bu hafta, yeniden özel konuklarımız var. Basın örgütlerinin, lider ve yöneticileri ortamızda. “Basın hürdür, sansür edilemez” prensibine olan tüm inancımla, misyonunu onuruyla yapan gazetecilerimizi selamlıyorum.

Bugün Milletin Kürsüsü’nde; Fikirlerine kelepçe, sözlerine pranga, haberlerine de sansür uygulanmak istenen, basın mensuplarımızı dinleyeceğiz. Bu istibdat kanununa karşı durmak için, bugün Ankara’da buluşan, medya mensupları ismine, kürsümüzü, duayen bir isme, Gazeteciler Cemiyeti Lideri, Sayın Nazmi Bilgin’e bırakıyorum. Buyurun Nazmi Beyefendi, kelam de kürsü de sizindir.

Ne kadar kadersiziz. Dön baba dönelim hala ‘Kahrolsun istibdat yaşasın hürriyet’ diyoruz. Kaç yıl önce söylenmiş, bugün tıpkı şey söyleniyor. Bunu değiştirmeye az kaldı. Merhum Demirel der ki; “Hakların askıya alınışını alkışlayan bir meclis olmaz. Zira o askıya alınan hak, burada oturan kimselerin, ne şahsi hakkıdır ne de malıdır. Onlar birer hak olmaktan çok, bizi buraya gönderenlerin verdiği bir vazifedir. Hakların askıya alınışını alkışlayan bir kuruluş, kendi lüzumsuzluğunu da ilan etmiş olur.” Şundan emin olun ki; Milletin haber alma hakkına göz dikenleri unutmayacağız. Milletin kendine verdiği kutsal vazifesi hak bilenleri, emanete hıyanet edenleri unutmayacağız. Ulu Meclisimizi, lüzumsuzlaştırmaya kalkanları unutmayacağız. YETERLİ Parti olarak, milletimizin bu en temel hakkını, sonuna kadar savunacağız.

Marmaris’teki orman yangını

Yaz aylarının gelişi ile birlikte iklim krizinin yol açtığı imgeleri izliyoruz. Geçen sene yaşadığımız fecî günlerin, bir daha tekrar etmemesi için dua ediyoruz. Fakat uzmanlar, Akdeniz’den gelen sıcak hava dalgasının Türkiye’yi de tesiri altına alabileceğini söylüyor. Bu durumun yangınlara ve orman yakan hainlere davetiye çıkaracağı aşikar. Gerçekten daha dün akşam Marmaris’ten felaket haberi geldi. Gelen bilgilere nazaran tekrar uçak, hazırlık yok. Tekrar denetim odası pozları ve bol ölçüde hamaset var. Bu nedenle iktidarı bir kere daha uyarmak istiyorum. Geçtiğimiz sene günlerce yüreğimizi yakan, nefesimizi kesen ve canlarımızı alan yangınlarını unutmadık.

13 makam aracınız olmasına karşın ‘Yangın söndürme uçağımız yok’ diyen kepazeliği unutmadık. Siz de unutmayacaksınız. Ağacına, ormanına, cennet tabiatımıza sahip çıkan milletimizin nasıl yalnız bırakıldığını unutmadık, siz de unutmayacaksınız. Bu sefer çok daha geç olmadan gereken tedbirleri alacaksınız. Bu seferde beceriksizliğiniz, ihmaliniz, yanılgınız yüzünden tıpkı felaketi yaşarsak bizimde, milletimizin de iki eli yakanızda olacak.

Marmara Gölü

Geçtiğimiz hafta Manisa’daydık. Salihli’de tatlıcı dükkanında çalışan bir kardeşim, ‘Evim kira. İki minimum fiyatlı sıkıntı geçiniyor. Eti zati alamıyordum da en azından 30 liralık kıyma alıyordum ancak artık onu da alamıyorum. Artık ayda bir yemek içine koymak için 50 liralık kıyma alıyorum’ diyor.

Mesela; Butik işleten bir esnaf kardeşim dedi ki; “İşlerimiz sakin. Alım gücü düştü, insanlarda para yok. Mal almaya gittiğimde, bir baktım ki elimdeki para da gitmiş. Her şey dolar bazında. Gelen her eser, 3 katı fiyatıyla geliyor. 1 pantolon satıyorum: 300 lira. 1 etek, gömlek: 600 lira.”

Mesela; Soma’da kebapçı işleten bir esnafımız dedi ki; Aldığımızı yerine koyamıyoruz. 15 liraya satarken para kazanıyordum. Artık 30 lira oldu, kazanamıyorum. Zira, Lavaşı 75 kuruşa alıyorduk, artık 3 lira. Domates dün 8 liraydı, bugün 18 lira. Et olmuş, 160-170 lira. Çalışanım 4253 lira alıyor, 2 çocuğu var, nasıl geçinsin? Yıllardır bu işi yapıyorum. Ben bu türlü bir şey görmedim. Ecevit’e yazarkasa atıldığı vakit bile, bu türlü değildi. 5 bin lira kira, 3 bin lira elektrik ödüyorum. Bu para nasıl dönecek? Beşerler çarkı nasıl çevirecek?”

Manisa ziyaretimizin acı tablolarından biriyle de; Gölmarmara’da karşılaştık… Marmara Gölü kurumuş. Çiftçilerimiz perişan. Bölgedeki vatandaşlarımız durumu; “Gölmarmara, oldu Çöl Marmara.” diyerek tanım etti. İşte o nedenle, bugün Milletin Kürsüsü’nde, bir konuğumuz daha olacak. Gölmarmara’daki vahim tabloyu, şahsen Gölmarmaralı kardeşlerimizden dinleyeceğiz.

“Krizler sarmalı gençlerimizin gayretlerini yok ediyor”

Gölmarmara’daki bu dokunaklı tablonun içinde 25 yaşında bir gencimizle karşılaştım. ‘4 yıllık maliye kısmı mezunuyum, çiftçilik yapıyorum. Yevmiyeye çağırırlarsa gidiyorum.’ dedi. Elleri kesim parça, kesik kesikti. Bay Kriz ve arkadaşlarının ülkemizi içine soktuğu krizler sarmalı yeniden gençlerimizi can konutundan vuruyor, gençlerimizin eforlarını yok ediyor. Ben de tam olarak bu nedenle gençlerimizle buluşuyorum.

Geçtiğimiz hafta, sekizinci oturumumuzu gerçekleştirdik. Bu kere, KYK mağduru gençlerimizle buluştuk. Yedikleri yemekten, yattıkları yatağa kadar, çok sıkıntı şartlarda yaşayan, hayata borçla başlamak zorunda kalan, gençlerimizle dertleştik. Tekrar onlar içlerini döktü, ben dinledim. Onlar yaşadıklarını anlattı, ben öğrendim.

29 yaşındaki bir gencimiz dedi ki; “İlk sene kredi almadım, dayanmaya çalıştım. Lakin sonra, ailemden daha fazla para istemem gerekeceğini gördüm. O vakitler kredi 350 liraydı, 350 lira da babam gönderiyordu. Allah’tan yalnızca 3 sene aldım. Askere gitmeden evvel, faiz binmesin diye, birkaç taksit ödedim. Döndüm, iş bulana kadar, tüm ödediklerim boşa gitti. Yani, askere gittim diye, bana faiz uygulandı. Sonra iş buldum, ödemeye başladım. Sonra iş yerim, yurt dışına taşınacağı için, ayrılmak zorunda kaldım. Yeniden bir boşluk oldu. Tekrar tüm ödediklerim boşa gitti. En son yapılandırdık. Yılbaşından sonra da, evlilik sürecine girdim. Esasen iktisat de tepetaklak oldu. Artık bütün umudumu kaybettim. Eşim de psikolog, o 5 yıl kredi aldı. Onun borcu, daha da fazla. Yani diyorum ki, bize reva görülen bu mu?”

20 yaşında, hem KYK kredisi kullanan, hem de KYK yurdunda kalan bir kızımız diyor ki; “Odalar çok kalabalık. Ben şanslıyım, 4 kişilik odada kalıyorum. 7-8 kişilik olanlar var. Odalar, haftada yalnızca iki gün temizleniyor. Çıkmayı düşündüm, fakat şu an, rastgele bir meskenin kirası, 5-6 bin lira. Bize yurtta yemek için, 17 lira veriliyor. Etli yemek, 14 lira. Bir etli yemek, bir pilav aldığımda bitiyor. Ne yapacağım ben? Bir yandan da çalışıyorum. Fakat 11’de yurda girmek zorundayız. Yazın İstanbul’da, toplu taşımayla nasıl yetişebilirim? Çok umutsuzum. Ben bu ülkede, istediğim üzere geçinebileceğimi, istediğim toplumsal aktiviteleri yapabileceğimi, katiyetle düşünmüyorum. O yüzden, başımda şu an büsbütün gitmek var.”

Mesela; Tekrar 20 yaşındaki bir oğlumuz dedi ki; “Benim ailem de minimum fiyatla geçinen bir aileydi, lakin bana yurt çıkmadı. Bir konutta, 7 kişi kaldık. Mecburen kredi almak zorunda kaldım. O da kiraya, mesken masraflarına gidiyor. Geçen gün, bütünleme imtihanı için, dört arkadaş gittik, iki gece parkta yattık. Sabah ezanından sonra da, mescide gidip, mescitte yattık. Yol masrafı yüzünden, 4-5 arkadaşım iki yıllarını heba edip, okulu bıraktı. Ben, iki sene kredi aldım. Şu an enflasyondan ötürü, 51 bin lira borcumuz olduğu söyleniyor.”

KYK yurdunda kalan bir öteki gencimiz dedi ki; “Pandemi devri yerleşip, birinci yılında gelemeyenler oldu. Pandemiden sonra da, yeni yerleşenler oldu. Ancak pandemi mühletince yurt yapılmamış, odalarda kalan öğrenci sayısı arttırılmış. Nerede kaldı toplumsal ara? Kolumu kaldırıyorum birine çarpıyor. Bunun olacağı bariz muhakkaktı. Pandemi dönenimde, neden yurt yapılmadı?”

Değerli dava arkadaşlarım; Gencecik yaştaki evlatlarımıza; Yurt dışına gitmekten öteki deva bırakmayan bu çaresizliğin, hayallerine kavuşamayacağını düşündürten bu ümitsizliğin, temel sebebi ne biliyor musunuz? Kapsayan, imkanlar sunan, fırsatlar oluşturan, bir devlet anlayışından, yoksun bırakılmaları…

Bugün, milletimizin her kısmı, bu devlet anlayışından yoksun. Zira Ak Parti iktidarı, kendisini devlet üzere gördüğü için; insan kayıran, kutuplaştıran ve maniler ören idare anlayışıyla, milletimizin devlet anlayışını da zedeliyor. Bu kirli zihniyet, her şeyden evvel, devlet-millet bağına ziyan veriyor. Milletle birlikte değil, millete karşın yol yürüyerek; Milletimizin, çaresiz, kimsesiz ve yalnız hissetmesine sebep oluyor. Meğer; Kurumsal devlet anlayışımıza nazaran; Millet, hâkim ögedir. Millet, kurucu kıymettir. Millet, bağımsızlığın teminatıdır. Millet, birlik ve beraberliğin temelidir. Cumhuriyetimize kadar gelinen süreçte, devletten başka tutulan bir millet varken; Cumhuriyetimizle birlikte; Devlet-millet birliği sağlanmış, devlet idaresinde, millet egemenliği hâkim kılınmıştır. Zira Cumhuriyetimiz her vakit; Milletimize, memleketimizin temel sahibi olarak bakmış, devletimizin mayası olduğu gerçeğini görmüştür. Hakikaten; Benimsenen unsurları, yapılan inkılapları, yeni kurulan ve korunan tüm kurumları, varılacak tüm amaçları, millet için belirlemiştir.

Cephede eşitlenen bir milleti, hayatın tüm alanlarında eşitlemek için, tüm imkanlarıyla uğraş etmiştir. Bu eşitlik uğraşını, sağlama almak için de; Hukukta adaleti, Eğitimde fırsat eşitliğini, Toplumda itimadı garanti etmiştir. Paşa dedeleri, gümüş kaşıkları ortadan kaldırarak; Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartını taşıyan herkesi, Büyük Türk Milleti’nin, asli ögesi bilmiştir. Gerçekten, iktidardakilerin, adeta hakaret etme yarışına girdiği Atatürk’ümüz de; insani şahsiyetimizin, vücudumuzda değil, ruhumuzda gizli olduğu inancıyla; Millet kavramına, “Zengin hatıra mirasına sahip bulunan, Bir arada yaşamak konusunda, ortak istek ve olurda, samimi olan, Sahip olunan mirasın korunmasında, birlikte devam konusunda, iradeleri ortak olan insanların, meydana getirdiği cemiyet.” olarak bakmıştır. Bu kelamın gerisinde; Ne ayrımcılık, ne ırkçılık, ne de kutuplaştırma vardır. Bu kelamın ardında; Ortak vicdanımız, ortak sevgimiz, ortak kıymetlerimiz ve ortak anılarımız vardır. Bu kelamın gerisinde; Birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu vardır. Aziz milletim; Atatürk der ki; “Milliyetimizden, gaflet edişin acısını, çok gördük. Kabahatimiz, kendimizi unutmamızmış…”

Maalesef bugün; Tekrar, tam olarak, birebir kabahatin eşiğindeyiz. Birileri tekrar, bize kim olduğumuzu unutturmak istiyor Birileri yeniden, devlet-millet bağını kopartmak istiyor. Bunun için de; Hem devlet kavramının, hem de millet kavramının, içini boşaltmaya çalışıyorlar. Ortak hatırlarımıza, ortak zenginliklerimize, ortak kıymetlerimize, türlü iftiralarla, palavralarla, algı oyunlarıyla saldırıyorlar. Birlikte yaşama dileğimizi, birbirimize olan hürmetimizi, sevgimizi; Kutuplaştırma taktikleriyle, nefret lisanıyla ve öfke siyasetiyle yıkmaya çalışıyorlar. Neden biliyor musunuz?

Çünkü hazmedemiyorlar. Atatürk’ün o büyük vizyonunu hazmedemiyorlar. Cumhuriyet kıymetlerimizi hazmedemiyorlar. Küllerinden bir devlet doğuran, o kutlu iradeyi hazmedemiyorlar. Zira tüm gücün, kendilerinde olmasını istiyorlar. Zira onlara hiç kimse karışmasın, Onlardan öbür hiç kimse konuşmasın, Hiç kimse onları eleştirmesin, Hiç kimse onlardan, hesap sormasın istiyorlar. Hatta; Millet iradesinin tecelligâhı Gazi Meclisi’mizi bile, bir pranga olarak görüyorlar. Bugün Ak Parti iktidarı için millet; Ak Partiliyse kayrılan, değilse ayrılan, Susarsa makbul, konuşursa hain çıkan, Erkekse kabul, bayansa vitrin süsü olan, Zenginse beğenilen, yoksulsa kelamda kalan demek. 20 yıllık iktidarlarının sonunda, Ak Parti; Köprü diye diye gelip, milletle devlet ortasındaki köprüleri yıkmayı, Yol diye diye gezip, demokrasiye giden tüm yolları tıkamayı, Türkiye’yi şahlandırma masalları anlatıp, Yolsuzluğu, yoksulluğu ve yasakları şahlandırmayı seçti. “Millete hizmetkâr olmaya” gelenler; Milleti, hizmetkârı olarak görmeye başladı. Ve bugün; Milletin omuzlarına basarak yükseldikleri yerde, artık milletle değil, tam aksine, millete karşın, yandaşlarıyla el ele yürümeye çalışıyorlar.

İşte bu yüzden; Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’yle birlikte; saray sefasını ve koltuğunu müdafaayı, kutsal bir maksat olarak benimseyen Sayın Erdoğan, yoluna çıkan her şeyi de, züccaciye dükkanına giren fil misali, kırıp parçalıyor. Bilhassa de ulusal birliğimizi…

Çünkü, ismi üzere biliyor ki; Millet bir ortada olursa; Bu ucube sistem daha fazla yürüyemez. Millet bir ortada olursa; O koltukta daha fazla oturamaz. Millet bir ortada olursa; O sarayda daha fazla kalamaz… Eserinle gurur duy Sayın Erdoğan! Sayende, bugün artık 2 Türkiye var: Bir tarafta; Ranta, yağmaya, talana boğulan, Kara gün akçesine el konulan, faiz lobilerine, petrol hükümdarlarına peşkeş çekilen, bizim Türkiye’miz. Öbür tarafta; Sarayların, lüküs hayatların, şatafatlı sofraların olduğu, zevki-sefanın karar sürdüğü, senin Türkiye’n! Sayın Erdoğan; Sayende, bugün artık, 2 millet var: Bir tarafta; Toprağını ekemeyen, Hayvanını besleyemeyen, Atanamayan, Hakkını alamayan, Yiyecek ekmeği, başını sokacak çatıyı bulamayan, Sansürle, baskıyla ve kaygıyla yaşayan; Hatta artık, nefes bile alamayan, Her partiden, her görüşten, her niyetten, bizim, mağdur milletimiz. Öbür tarafta ise; Yandaşlardan, haramilerden, rant şebekelerinden, Mafyalardan, simsarlardan, tefecilerden, 5 maaş, 10 maaş, 11 maaş alan, saray danışmanlarından, Torpilli yeğenlerden, pudra şekercilerinden, Lüks, şatafat ve israf meraklılarından,

Ez cümle; çevrendeki bir avuç iktidar şımarığından müteşekkil, senin mağrur milletin. Sayın Erdoğan; Sayende, bugün artık 2 gerçek var. Bir tarafta; Milletçe, çarşıda, pazarda, sokakta, okulda, işte; gördüğümüz, duyduğumuzu ve yaşadığımız, bizim gerçeğimiz…

Diğer tarafta ise; Saray danışmanlarının, yandaş medyanın, Tayyip Bey’i Üzmeyen İstatistik Kurumu’nun, beceriksizlik abidesi bakanlarının, ve kürsü gösterilerin sırasında, şahsen senin, utanmadan, sıkılmadan anlattığınız, senin gerçeğin.

“Yanlış sensin”

Biz senin ilmek ilmek örüp, memleketin başına bela ettiğin bu paralel dünya ile, bıkmadan, usanmadan, çaba etmeye devam edeceğiz. İkiye ayırdığın ülkemizi, yine birleştireceğiz. İkiye ayırdığın milletimizi, tekrar barıştıracağız. İkiye ayırdığın gerçekliği, yine hakikatle buluşturacağız. Bunu da, tek bir yanlışla uğraş ederek yapacağız! Zira bu ucube paralel kozmosun gerisinde, aslında tek bir yanlış var.

Milletin varlığına ve dirliğine, Şahsen, ondan aldığı yetkilerle el koyup, bir avuç beceriksizi, bir milletin doruğuna çıkartan, tek bir yanlış var. Devletimizin kurumsallığını, Hukukumuzun güvenilirliğini, demokrasimizin geleneğini yok eden, tek bir yanlış var. Ülkemizi her geçen gün, adım adım uçuruma sürükleyen, Tek bir sistem, tek bir adam, tek bir yanlış var. O yanlış sensin, sen! O yanlış sensin, Sayın Erdoğan!

Değerli dava arkadaşlarım; Ak Parti iktidarı ve şahsen Sayın Erdoğan’ın eliyle; Devlet-millet beraberliğinin, idare biçimi olan Cumhuriyetimizin; Tüm kurumları, bedelleri ve gelenekleri yozlaştırıldı. Yandaşlık şuurunun aşılanması için, millet şuuru sarsıldı. Günü birlik kavgalarla, siyasi hesaplarla ve hırslarla; Komşu komşuya, kardeş kardeşe düşman edildi. Her gün yeni bir imtihanla, yeni bir pürüzle ve yeni bir yasakla boğuşurken; Tahminen de; Birbirimizin kaygılarından, acılarından, yaşadıklarından bihaber kaldık. Ne yazık ki bugün; Ortak ideallerimizi, ortak hislerimizi, ulusal yükümlüklerimizi, Yani Ziya Gökalp’in tabiriyle, harsımızı kaybetmiş durumdayız.

İşte o nedenle; Türkiye’nin liyakatsiz ellerce sürüklendiği, bu yol ayrımında, ÂLÂ Parti takımları olarak, üzerimize, tarihi bir sorumluluk düşüyor. Üretirken tükenen çiftçinin, Konuşurken tükenen gençlerin, Yazarken tükenen gazetecilerin, Yaşarken tükenen ömürlerin, Kalkanı, zırhı, mızrağı olacağız! Konuşan bir Türkiye için, meydanlarda, Gören bir Türkiye için, sokaklarda, Duyan bir Türkiye için, kürsülerde olacağız. Üreten bir Türkiye için tarlalarda, Yeşil bir Türkiye için ormanlarda, Mavi bir Türkiye için ırmaklarda, Yaşayan, yaşatan ve keyifli bir Türkiye için, Kentlerde, ilçelerde, köylerde olacağız. Bozlağı susturulmuş bir Türkiye için, Avşar ellerinde, Dengbeji susturulmuş bir Türkiye için, Serhat vilayetlerinde, Horonu susturulmuş bir Türkiye için, Karadeniz’de olacağız.”