Türkiye’de işverenler, güçlü işe alım hızı öngörüyor

ManpowerGroup, 2022’nin üçüncü çeyreği için patronların işe alım beklentilerini ölçmek için 40 ülke ve bölgede, 40 binden fazla patronla bir anket yaptı. 40 ülke içinde 36 ülkede bulunan patronlar yıllık bazda daha güçlü işe alım beklentileri olduğunu aktardı. Üçüncü çeyrek için Global Net İstihdam Görünümü geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 18 ve bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 4 artış ile yüzde 33’e yükseldi.

Ankete katılan bin 27 Türk patron ise, Türkiye’de 2022’nin üçüncü çeyreğinde 13 yüzde puanlık bir Net İstihdam Görünümü (NEO) ile güçlü bir işe alım suratı öngörüyor. NEO puanının bir evvelki çeyreğe nazaran 2 yüzde puan gerilemesi beklense de 2021 yılının üçüncü çeyreğine kıyasla 5 puan artması bekleniyor. Türkiye’deki işe alım iklimi, küresel ortalamanın 20 puan altında bir puan alarak 40 ülke içinde alt sıralarda yer aldı.

Ankete nazaran, Türkiye’de lokal üretim ve ihracat değerini koruduğu için imalat kesimindeki patronların istihdam beklentileri güçlü. Öteki yandan uçuşların tekrar başlaması nedeniyle Türkiye’nin otel ve restoran kesimi de güçleniyor, bu durum bilhassa turizme dayalı küçük işletmeleri olumlu tarafta etkiliyor.

En güçlü ve en zayıf sektörler

Türkiye’deki 10 bölümden 9’unda işe alım yöneticileri gelecek çeyrekte çalışanların sayısını artırmayı planlarken, 1 kesimde NEO düşüş gösteriyor. Türkiye’nin en rekabetçi kesimi, istihdam görünümü 2022’nin ikinci çeyreğinden bu yana 12 yüzde puan ve 2021’in üçüncü çeyreğinden bu yana 28 yüzde puan artışla 35 puana ulaşan toptan ve perakende ticaret dalı oldu. Bu puan, 2011 yılından bu yana ölçülmeye başlanan toptan ve perakende ticaret kesiminde kaydedilen en yüksek NEO puanı.

Sektörlerin NEO puanları
Bankacılık, finans, sigorta ve emlak: 8
İnşaat: 17
Eğitim, sıhhat, toplumsal hizmet ve kamu: 13
BT, teknoloji, telekomünikasyon, irtibat ve medya: -3
İmalat: 23
Birincil üretim: 7
Restoran ve oteller: 9
Toptan ve perakende ticaret: 35
Diğer hizmetler: 23
Diğer sanayi: 32

En güçlü ve en zayıf bölgeler

Türkiye’deki 7 bölgenin 6’sındaki şirketler önümüzdeki çeyrekte çalışan sayısında artış beklerken 1 bölgede düşüş öngörüyor. Türkiye’nin en rekabetçi bölgesi, 2022’nin ikinci çeyreğinden bu yana 7 yüzde puan, 2021’in üçüncü çeyreğinden bu yana 26 yüzde puan yükselişle 37 NEO puana ulaşan Karadeniz bölgesi olurken, en az rekabetçi bölge şirketlerin -15 Net Görünüm öngördüğü Doğu Anadolu oldu.

Bölgelerin NEO puanları
Ege: 3
Karadeniz: 37
Orta Anadolu: 17
Marmara: 20
Akdeniz: 17
Doğu Anadolu: -15
Güneydoğu Anadolu: 16

Organizasyon büyüklüğü

Türkiye’deki 4 farklı boyuttaki tertipler, gelecek çeyrekte çalışan sayısında bir artış planlıyor. 250’den fazla çalışanı olan kuruluşlardaki patronlar, 2022’nin ikinci çeyreğinden bu yana 3 yüzde puan yükselen 25 NEO puanı ile en optimist durumda olan patronlar.

Şirketlerin büyüklüğüne nazaran NEO puanları
10’dan az çalışan: 16
10 – 49 çalışan: 10
50 – 249 çalışan: 6
250+ çalışan: 25

“İşverenler hala fiyat enflasyonu ile çaba ediyor”

Ankete ait değerlendirmelerde bulunan ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, “Türkiye’deki patronların işe alım beklentilerinin olumlu olduğunu görmek umut verici olsa da patronlar hala fiyat enflasyonu ile çaba ediyor. Patronlarımızın ajandalarındaki bir öbür değerli bahis unsurunun ise ömür şekillerini düzgünleştirmek gayesiyle iş değiştirmek isteyen çalışanları tutundurmak ve bu mevzuda çalışmalar yapmak olduğunu gözlemliyoruz. Alanda, Ukrayna savaşının tedarik zincirini etkilemeye başladığını ve ekonomik görünümde daha fazla belirsizlik yarattığını görmeye de devam ediyoruz. Lakin havayolu şirketlerinin uçuşlarını tekrar başlatması ile birlikte açılan turizm döneminin ekonomiyi ve hasebiyle istihdamı olumlu etkilemesini bekliyoruz. Gerçekten araştırmamız da otel ve restoran bölümünde patronların işe alım niyetlerinin hayli olumlu olduğunu gösteriyor. Bir evvelki çeyreğe nazaran en fazla artış gösteren dal ise 14 yüzde puan değişimle restoran ve oteller oldu. Bu daldaki işe alım beklentilerindeki üç aylık artış, 40 ülkenin üç aylık artış ortalamasının 11 puan üzerinde ve global olarak onuncu sırada yer alıyor.” dedi.