Varlık Barışı’nda erken bildirime vergi teşviki

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda, yeni ‘Varlık Barışı’ düzenlemesine ait ayrıntılar yer aldı.

Buna nazaran, yeni Varlık Barışı düzenlemesi TBMM’de kabul edilirken yurt içi ve dışı varlıkların bildirim ve beyanla kayda alınması imkanı getirildi. Düzenlemeden yararlanmak için son gün 31 Mart 2023 olarak belirlendi.

Yurt dışında sahip olunan para, döviz, altın, pay senedi, tahvil ve öbür menkul değerler banka ve aracı kurumlara bildirilerek 3 ay içinde Türkiye’ye getirilecek. Bildirilen varlıkların kıymeti üzerinden yüzde 3 vergi ödenecek.

Erken bildirime vergi teşviki

Yeni Varlık Barışı uygulamasında erken bildirimler teşvik edilecek. 30 Eylül 2022’ye kadar yapılan bildirimlerde varlıkların pahası üzerinden yüzde 1, Ekim 2022 ila Aralık 2022 ortasındaki bildirimlerde yüzde 2, Ocak ila 31 Mart 2023 ortasındaki bildirimlerde yüzde 3 vergi ödenecek.

Yurt dışından getirilen varlıkların banka ve aracı kurumlarda açılacak hesaplarda en az bir yıl tutulması halinde, bildirim esnasında alınan vergi iade edilecek.

Yurt dışındaki kelam konusu varlıkların Türkiye’ye getirilebilmesi için vergi mükellefi yahut Türk vatandaşı olma mecburiliği bulunmuyor. Uygulamadan herkes yararlanabilecek.

Vergi incelemesi yapılmayacak

Gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri, kayıtlarında yer almayan kelam konusu varlıkları ve taşınmazlarını vergi dairesine beyan ederek, pahaları üzerinden yüzde 3 vergi ödeyecek ve kayıtlarına alacak.

Mükellef olmayanlar ise varlıklarını banka yahut aracı kurumlara yatırmak suretiyle tevsik edecek ve varlıkların pahası üzerinden yüzde 3 vergi ödeyecek. Varlık Barışı bildirim ve beyanlarından hareketle vergi incelemesi ve tarhiyat yapılmayacak.