TÜRMOB: Tarife artışı bu sene zorunlu hale geldi

Türkiye Hür Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Lideri Emre Kartaloğlu, özgür muhasebecilik, hür muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik taban fiyat tarifesinin yüksek enflasyon nedeniyle yetersiz kaldığını belirterek, ofis ve işçi maliyetlerinde de artışların olduğunu söyledi.

Mali müşavirlerin ve yeminli mali müşavirlerin verdikleri birçok hizmetin karşılığı elde ettikleri fiyatların, masraflarını karşılayamaz hale geldiğini belirten Kartaloğlu, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan bilgilere nazaran Ocak 2021’den Mayıs 2022’ye kadar enflasyon yüzde 84,58 artış gösterdi. Hizmetlerimiz için minimum fiyat tarifemiz her yıl sonunda Resmi Gazete’de yayımlanıyor. Aralık sonunda taban fiyat tarifesinde yüzde 25 artış yapıldı. Tarifemize yansıtılması gerekli enflasyon farkı yüzde 60 olarak hesaplandı. Bugüne kadar yıl ortasında tarife artışını gündeme getirmemiştik lakin bu tarife artışı bu sene mecburî hale geldi.” diye konuştu.

Ücret tarifesi güncellemesi için bakanlığa başvurdu

2022 yılında meslek mensuplarınca uygulanan taban fiyat tarifesinin güncellenmesi için TÜRMOB İdare Konseyi olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’na müracaat ettiklerini söyleyen Kartaloğlu, şunları kaydetti: “Bakanlığın gerekli güncellemeyi yapmasını bekliyoruz. TÜRMOB ve Meslek Odaları olarak, hizmetlerimizin taban fiyat tarifelerinde yüzde 60 oranında, enflasyon farkında artırılmasını talep ediyoruz. Gerekli güncellemenin yapılmaması durumunda, temmuz ayından itibaren sunduğumuz hizmetlerin bedelinde yüzde 60 oranında artış yapmayı planlıyoruz. Bunu meslek topluluğu olarak bir tavsiye kararı olarak ilan edeceğiz. Bu kararın uygulanmasını haksız rekabete yol açmayacak biçimde takip edeceğiz.”