TMSF halı ipliği fabrikasını satışa çıkardı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nca (TMSF) Naksan Plastik ve Royal Halı‘nın mülkiyetinde bulunan ve halı ipliği üretilen BCF1 isimli tesisin satış ihalesi gelecek hafta yapılacak.

TMSF, mahkeme tarafından kayyum olarak görevlendirildiği, Naksan Plastik ve Royal Halı’nın mülkiyetinde bulunan ve halı ipliği üretilen “BCF1” isimli tesisin ihaleyle satışına karar verdi.

Söz konusu BCF1 Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nün satış ilanı, Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Gaziantep 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 28 bin metrekare büyüklüğündeki 3 parselde üretime devam eden fabrikanın bina ve yeri ile fabrikada yer alan makine, ekipman, demirbaşlar ve kontratları bir paket olarak 120 milyon 500 bin lira muhammen bedelle satışa çıkarıldı.

Uluslararası kalite standartlarına uygun olarak 156 işçiyle faaliyetlerini sürdüren tesis, yıllık 18 bin ton üretim kapasitesine sahip bulunuyor. Yaklaşık 30 ülkeye ihracat yapılan tesisin 2022 yılı sonunda toplam cirosunun yüzde 45’inin ihracat gelirlerinden elde edilmesi bekleniyor.

TİCARİ İKTİSADİ BÜTÜNLÜK SİSTEMİYLE SATILACAK

Bu ortada, TMSF, Bankacılık Kanunu’nun kendisine verdiği yetkiye dayanarak BCF1 isimli tesisi, ticari iktisadi bütünlük oluşturarak satışa çıkardı. Kurum, 2005 yılından beri yüzlerce ihaleyi bu halde gerçekleştirdi ve yatırımcılar bugüne kadar hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadı.

Kısaca “TİB satışı” olarak isimlendirilen bu metot sayesinde şirketlerin payları değil, değerli varlıkları paket olarak satılıyor ve ihaleyi kazanan yatırımcı, geçmiş devirden kaynaklanabilecek borçlardan sorumlu tutulamıyor.

TMSF’nin İstanbul Esentepe’deki binasında 28 Haziran Salı günü saat 14.30’da yapılacak ihaleye, en son teklifler 27 Haziran Pazartesi günü saat 16.00’a kadar verilebilecek.