TMO, haşhaş kapsülü alım fiyatını yeniden belirledi

Mehmet Hanifi GÜLEL

TMO haşhaş alım fiyatını yine belirledi. Yüksek morfinli TMO tohumudan üretilen kapsülün fiyatı 15 lira olarak açıklarken, klasik tohumdan elde edilen eserin kilogramı 7,5 lira açıkladı. Geçen yıl eserin kilosu 5 liradan alınıyordu.

TMO’dan yapılan açıklama şöyle:

“Ülkemiz, haşhaş tohumu ve kapsülünden üretilen morfin ve türevlerinde net ihracatçı pozisyonda bulunmaktadır. Haşhaş kapsülünden üretilen morfin ve türevlerinin yaklaşık %95’i TMO, kapsülden elde edilen haşhaş tohumunun da yaklaşık %90’ı özel firmalar tarafından yurt dışına ihraç edilmektedir. Yapılan bu ihracattan gerek kamu gerekse özel kesim aracılığı ile ülkemize kıymetli ölçüde döviz girdisi sağlanmaktadır.

Haşhaş üretim maliyetleri göz önüne alınarak haşhaş üreticilerimizin korunması ve haşhaş üretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanması maksadıyla 2022 yılı haşhaş kapsülü alım fiyatları tekrar belirlenmiştir.

2022 alım periyodunda haşhaş kapsülü alım fiyatları; Yüksek morfinli TMO tohumluğu kullanılarak elde edilen haşhaş kapsülü alım fiyatı 15 TL/Kg,

Geleneksel tohumluk kullanılarak elde edilen haşhaş kapsülü alım fiyatı 7,5 TL/Kg,

TMO’nun tohumluk gereksinimine yönelik, kontratlı üretimle elde edilen tohumlu haşhaş kapsülü alım fiyatı 25 TL/Kg, olarak uygulanacaktır.

Toprak Mahsulleri Ofisi, haşhaş alımları ile ilgili tüm hazırlıklarını tamamlamış olup hasat periyodu sonrasında haşhaş ekimine müsaade edilen 13 vilayetimizde alımlarını gerçekleştirecektir. Bu vilayetlerimiz; Afyonkarahisar, Amasya, Balıkesir, Burdur, Çorum, Denizli, Eskişehir, Isparta, Konya, Kütahya, Manisa, Tokat ve Uşak’tır.”