Suudi Arabistan ile Mısır arasında 7,7 milyar dolarlık anlaşma

Kahire ve Riyad ortasında 7,7 milyar dolarlık ekonomik ve ticari muahede imzalandı. Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı’nın toplumsal medya hesabından yapılan açıklamaya nazaran, Bakanlık ile Mısır Yatırım ve Hür Bölgeler Genel Otoritesi’nin işbirliğiyle çeşitli alanlarda faaliyet gösteren iki ülke şirketleri bir ortaya geldi.

Suudi Arabistan ve Mısır şirketleri ortasında 7,7 milyar dolar bedelinde muahedenin imzalandığı merasimde konuşan Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid el-Falih, bakanlığın rolünün ekonomik alanların gelişmesinde özel kesimin iştirakini desteklemek ve kolaylaştırmak olduğunu söz etti.

Suudi Arabistan Kraliyet Divanı’ndan dün yapılan açıklamada ise, Veliaht Prens bin Selman’ın Mısır, Ürdün ve Türkiye’yi kapsayan bir yurtdışı çeşidine çıktığı belirtilmişti.

Mısır devletine ilişkin El-Ehram gazetesi de Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin bin Selman’ı Kahire Havalimanında karşıladığını yazmıştı.

Suudi Genel İstatistik Kurumu’nun bilgilerine nazaran, Riyad ve Kahire ortasındaki ticaret hacmi 2020’de 7,7 milyar dolar iken, 2021’de yüzde 88 artarak 14,5 milyar dolara yükseldi. Suudi Arabistan Ticaret Odaları Birliği’nin datalarına nazaran ise, Suudi Arabistan’ın Mısır’daki yatırımları 32 milyar dolar, Mısır’ın Suudi Arabistan’daki yatırımları ise 5 milyar dolar pahasında.