Putin’in mal varlığı ne kadar? 4,5 milyar dolarlık gayrimenkul Rusya Devlet Başkanı ile ilişkilendirildi

Gazeteciler ve STK’lar yıllardır Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in gerçek servetinin haritasını çıkarmaya çalışıyor ve onun çok sayıda lüks gayrimenkul, yat, jet ve banka hesabına sahip olduğundan şüpheleniyor.

“DEĞERİ 4,5 MİLYAR DOLARDAN FAZLA OLAN ŞİRKETLER PUTİN İLE BAĞLANTILI”

The Guardian’ın haberine nazaran, global bir araştırmacı gazeteciler ağı olan Organize Cürüm ve Yolsuzluk Raporlama Projesi (OCCRP) ve Rus bağımsız medya kuruluşu Meduza, birinci kere Putin ile lüks gayrimenkuller ortasında 86 ilişki kurmayı mümkün kılan derinlemesine bir tahlil yayınladı.

Haberde, toplam kıymeti 4,5 milyar dolardan fazla gayrimenkul, yat, özel jet ve finansal varlıklara sahip olan şirketlerin, aslında Putin’e ve yakın etrafına ilişkin olduğu tez edildi.  Bu kuruluşların tümünün tıpkı e-posta alan ismini, yani “LLCinvest.ru”yu kullandığı açıkladı.  

Moskomsvyaz isimli bir web sunucusundan sızdırılan bilgiler, kelamda bağımsız şirketlerin yöneticilerinin, sahiplerinin ve çalışanlarının, güya birebir şirketin parçasıymış üzere tertipli olarak birbirleriyle bağlantı kurduklarını gösterdi.

Güvenlik nedenleriyle ismini vermeyen bir Rus yolsuzluk uzmanı The Guardian’a yaptığı açıklamada, “Gördüğüm tek açıklama, bu şirketlerin ortak bir idare sistemi etrafında birleştiği… LLCInvest her şeyden evvel üyelerinin yarar ve mülk alışverişinde bulunabileceği bir kooperatif yahut bir birlik üzere görünüyor” dedi. 

PESKOV YALANLADI

Diğer taraftan, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, LLCInvest’in ortaya çıkmasının akabinde soruşturmaları derhal durdurdu ve ‘Rusya Federasyonu Lideri’nin ismi geçen varlık ve kuruluşlarla hiçbir formda temaslı yahut temaslı olmadığını’ söyledi.

PUTİN OLİGARKLARI TEHDİT ETTİ

Öte yandan, araştırmanın bulguları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde Batı’nın Rus oligarklarına ve işletmelerine uyguladığı yaptırımları eleştirmesinden ve daha güneşli iklimler için Rusya’yı terk etmeyi düşünen tüm oligarklara ince örtülü bir tehditte bulunmasından birkaç gün sonra yayınlandı.

Putin, geçen haftaki St Petersburg Ekonomik Forumu’nun (SPIEF) açılış konuşmasını aktiflikten beklenenden 90 dakika sonra yaptığında “hiçbir şey eskisi üzere olmayacak” ihtarında bulundu.

Putin, ülkeyi terk etmek isteyen  Rus seçkinlerini uyararak, “Kendi konutunuzda güvendesiniz. Bunu dinlemek istemeyenler yurtdışında milyonlar kaybetti” diye konuştu.