Musk döneminde Twitter nasıl olacak? Çalışanların sorularını yanıtladı

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın geçen hafta Twitter çalışanlarıyla yaptığı toplantıdan detaylar gelmeye devam ediyor. 

ABD basınına yansıyan bilgilere nazaran Musk’ın hayalindeki Twitter’a dair fikirler gitgide beden kazanıyor.

Elon Musk, Twitter çalışanlarıyla birinci soru-cevap kısmında Twitter’ın 1 milyar kullanıcıya ulaşma vizyonunu paylaştı. Bu sayı Twitter kullanıcılarının dört katına çıkacağı manasına geliyor. Musk birinci etapta uydurma hesapların da silinmesi gerektiğini bildirdi. 

Musk iş vizyonundan bahsederken mevzuyu bir orta SpaceX ve Mars’ta yaşama ve uzaylılara kadar getirdi.

CEO olup olmayacağı merak edilen Musk, unvanları önemsemediğini belirtti fakat şirketinde istediği şeylerin yapılmasını beklediğini söyledi. 

Elon Musk, Twitter çalışanlarına, şirketin 1 milyar kullanıcıya ulaşma gayesine ulaşmak istiyorsa WeChat ve TikTok gibi olması gerektiğini söyledi.

Çalışanların en çok merak ettiği işte çıkarma konusu da gündeme geldi. Musk, Twitter’da masrafların gelirleri aştığını belirterek şirketin kara geçmesi gerektiğini söyledi. Sürdürülebilirliğe vurgu yapan Musk, Twitter’ın kar etmemesi halinde büyüyemeyeceğini ve hayatta kalamayağını aktardı.

Personel sayısının rasyonel bir düzeye gelmesi gerektiğine değinen Musk, Twitter’a katkı sağlayan çalışanların endişelenmemesi gerektiğini belirtti. 

Twitter’ın kullanıcı tabanını nasıl büyütebileceği ve iştiraki nasıl artırabileceği sorulduğunda, Musk, uygulamanın daha fazla yarar sunması gerektiğini ve birinci dahili ellerinde açıklamaları duyan çalışanlara nazaran “insanların çok eğlendirilip bilgilendirildiğinden” emin olması gerektiğini açıkladı.

Musk, “Çin dışında WeChat’in muadili yok. Temelde Çin’de WeChat’te yaşıyorsunuz. Bunu Twitter ile tekrar yaratabilirsek, büyük bir muvaffakiyet elde ederiz.” dedi.

“BİLGİLENDİRME KONUSUNDA DAHA YETERLİ OLABİLİR”

Ayrıca TikTok’un algoritmasını “sıkıcı” olmadığı için övdü ve “Twitter’ı birebir halde değişik hale getirebiliriz” dedi. Bilhassa Twitter’ın haberleri ortaya çıkarmada daha düzgün olduğuna vurgu yaptı.

Video içeriklere değinen Musk, TikTok’taki görüntü sistemini de övdü. TikTok’ta birtakım görüntüleri saldırgan bulduğunu söylese de Musk platformun genel olarak sıkıcı olmadığını vurguladı.

Video içerik üreticilerinin Twitter’da olduğunu belirten Musk bu şahısların Youtube içeriklerini Twitter’da tanıttığına değindi. Yani Twitter’ın bir yönlendirme platformu olduğunu söyleyen Musk bunların hepsini tıpkı platformda sağlamayı düşünüyor. 

Yani yakında Youtube üzere Twitter da içerik üreticilerine para ödemeye başlayabilir.

İfade özgürlüğüne de değinen Musk, yasal hudutlar içerisinde herkesin her şeyi söylemesi gerektiğini tabir etti. Musk buradaki kırmızı çizgiyi ise bu telaffuzların Twitter tarafından tanıtılmak zorunda olmadığı niyetiyle çizgi. Yani biri yasal hudutlar içerisinde saldırgan bir şey yazabilir ancak Twitter bu içeriği etkileşim alıyor diye herkese göstermek zorunda değil.

Twitter’ın muvaffakiyetinin 5-10 yıl içinde nasıl olacağı sorulduğunda Musk, şirketin “gerçeğin tabiatını daha düzgün anlayabileceğimiz daha güçlü ve daha uzun ömürlü bir uygarlığa katkıda bulunması” gerektiğini söyledi.

Musk, Twitter’ın aboneliklere ve ödemelere daha fazla dayanmasını istediğini yineleyerek, insanların doğrulanmak için ödeme yapması gerektiğini öne sürdü. Bir noktada, birisinin bir tweetin gerisindeki niyeti gösterebilmesi için bir “ironi” etiketi fikrini önerdi.

Tesla CEO’su, “bir trol ordusuna sahip olmanın çok daha değerli olması gerektiğini” söyleyerek, botlara ve istenmeyen e-postalara son vermek istediğiyle ilgili daha evvelki yorumları tekrarladı.