Mobilya ihracatında Suudi Arabistan heyecanı

Leyla İLHAN

Suudi Arabistan’la düzelmeye başlayan bağlar, mobilya kesiminde büyük heyecan yarattı. Boykot öncesi mobilyada Türkiye’nin 5’inci pazarı pozisyonunda olan Suudi Arabistan’a ihracatın bu yıl 150 milyon, gelecek yıl ise 200 dolara çıkması bekleniyor. Bilhassa bu yıl evlilik dönemine karşın iç pazarda istediği satışları yakalayamayan kesim, yurtdışı pazarıyla büyürken, bu açıdan büyük bir pazarın tekrar açılmasının dala nefes aldırması öngörülüyor.

“6 milyar dolarlık amaca katkı”

Evliliklerin çok ağır olduğu bir periyot olmasına karşın şu anda önemli manada durağan bir süreç yaşadıklarını söyleyen Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Lideri Nuri Gürcan, “Sektörü halihazırda yurtdışı ayakta tutuyor. Bu da olmaz ise aslında önemli meşakkatlerle karşı karşıya kalacağız. Bu yüzden yeni pazarlar kazanmamız, mevcut pazarlarımızdaki problemlerin aşılması bizim için çok kıymetli. Suudi Arabistan pazarı açılırsa yılı 150 milyon dolar ihracatla kapatabiliriz” dedi. Suudi Arabistan’a ihracatın boykota kadar daima artış trendinde olduğunu belirten Gürcan, “2016 yılında 155 milyon, 2017 yılında 180 milyon, 2018 yılında 199 milyon, 2019 yılında 219 milyon, 2020 yılında ise 210 milyon dolara çıktı. Hatta 2020’yi boykot olmasaydı 250 milyon dolarla dahi kapatabilirdik. Şu an ihracatımız yok denecek kadar az ancak altyapımız var, oradan bir istek var. O yüzden süratlice ihracatımızı artırıp dalımız de nefes alabilir. 6 milyar dolarlık ihracat gayemiz için bize önemli katkı sunabilir” diye konuştu.

Asıl sıçrama 2023’te

Suudi Arabistan’ın bu yıl açılır açılmaz bölüm için tekrar 5’inci pazar olma ihtimalinin yüksek olmadığını da kaydeden Gürcan, “Ancak asıl sıçrama 2023 yılı olacak. Zira artık yılın ikinci yarısına giriyoruz. Kuvvetlendiğimiz öbür pazarlar var. O yüzden 2023 ve 2024 yılları, birinci beş için daha ayakları yere basan bir kestirim olacak” yorumunu yaptı.

“2022 test yılı olacak”

İç piyasada mobilya satışlarının geçen yılların altında seyrettiğini kaydeden MODOKO Lideri Koray Çalışkan da, satış adetlerinin az lakin cirolarının yüksek olduğunu söyledi. “Düğün dönemi başlamasına karşın satışlar olmuyor. Bu yüzden şu an mobilyacıların hepsi ihracata yönelmiş durumda” diyen Çalışkan şöyle devam etti, “Daha evvel hiç ihracat yapmayan ya da çok az ihracat yapan firmaların bile bu mevzuya ağırlaştığını görüyoruz. Suudi Arabistan pazarı da ihracat atağına geçtiğimiz bir devirde değer taşıyor ki bu pazar boykot periyoduna kadar en çok ihracat yaptığımız birinci 5 pazardan biriydi. Çabucak ticaret başlarsa yılsonuna kadar 150 milyon dolar ihracat yapabiliriz ki en makûs ihtimal 110 milyon ihracat yapabiliriz.”

Suudi Arabistan’ın bu yıl tekrar birinci 5 pazarları ortasına girmesini biraz güç olarak niteleyen Çalışkan şöyle devam etti, “Çünkü bu yıl biraz daha pazarın yine test edileceği yıl olacak. Mevcut iş yaptığımız yerler var fakat iki yıldır ticaret durma noktasına geldi. Bu yüzden bu sene için diyemesek de 2023’de birinci beşte yer alma ihtimali daha fazla.”

Oturma ve yatak kümeleri öne çıkacak

Sektör temsilcileri Suudi Arabistan’a ihraç edilecek eserlerin başında yatak, oturma ve yemek kümelerinin olacağını kaydettiler. İnşaat kesiminin gelişimi ile Suudi Arabistan’a kapı, mutfak üzere mobilya kümelerinin ihracatında da canlanma olacağını vurgulayan yetkililer, tıpkı vakitte özel tasarım yapan markalarında dizaynları ile öne çıkacaklarını tabir eder.