Marmaris’te orman yangını

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına müdahale sürüyor.

Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde ormanlık alanda şimdi belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Alevler rüzgarın da tesiriyle kısa müddette yayıldı. 

Ekipler, rüzgarın tesiriyle süratle büyüyen yangını denetim altına almak için ağır uğraş sarf ediyor.

“3 FARKLI NOKTADA TIPKI ANDA BAŞLADI” İDDİASI

NTV takımından Merih Ak, yangının 3 farklı noktada tıpkı anda başladığı istikametinde argümanlar bulunduğunu, bunun da sabotaj ihtimalini gündeme getirdiğini aktardı.

HAVADAN MÜDAHALE SONA ERDİ

Yangına birinci dakikalardan itibaren helikopterle sürdürülen müdahale, havanın kararmasıyla sonlandırıldı.

Muğla orman takımları yangına müdahale ederken, bölgeye İzmir, Antalya ve Denizli’den de çok sayıda arazöz ve orman emekçisi sevk edildi. 

30 KONUT TAHLİYE EDİLDİ

Bördübet ve Değirmenyanı bölgesinde alevlerin tehdit ettiği 30 mesken, görevlilerin ihtarıyla tahliye edildi.

Marmaris yangınını söndürme çalışmalarına, Muğla Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki 7 TOMA’nın da katıldığı, 12 destek TOMA’nın ise söndürme çalışmalarına katılmak üzere etraf vilayetlerden yola çıktığı öğrenildi.

BAKANLAR KİRİŞCİ VE SOYLU BÖLGEDE

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris’teki orman yangını bölgesinde havadan incelemelerde bulundu.

Kirişci ile Soylu, havadan yaptıkları incelemenin akabinde Değirmenyanı Yangın İdare Merkezi’nde çalışmalar hakkında bilgi aldı. İki bakan burada gazetecilere açıklamada bulundu.

“GÜN AĞARDIĞINDA 14 UÇAK VE 20 HELİKOPTERLE MÜDAHALE BAŞLAYACAK”

Kirişci, yangın ile ilgili çalışmaları yerinde incelemek üzere bölgeye geldiklerini söyledi. Helikopter ile yangın alanında bir iki çeşit yaptıklarını akabinde karadan yürütülen çalışmaları yerinde gördüklerini aktaran Kirişci, şunları söyledi:

“Yaklaşık 200 hektarlık bir alanda meydana gelen yangın hadisesi şu anda bilhassa yer araçlarımızla söndürülmeye ve denetim altına alınmaya çalışılıyor. Havanın kararmasıyla maalesef hava araçlarımızı fakat 45-50 dakika üzere uçurabildik. Ama yarın sabahleyin gün ağardığında 20 helikopterimiz, 14 uçağımızla üstten atışlarımıza başlamış olacağız.”

“GÖRDÜĞÜMÜZ GÖRÜNÜM ÜRKÜTÜCÜ DEĞİLDİ”

Bölgede şu anda çok sayıda arazöz, dozer, iş makinesi ve bin 600’ün üzerinde insan kaynağı ile müdahalenin sürdüğünü belirten Kirişci, “Helikopterle üstten izlediğimizde gördüğümüz görünüm çok korkutucu, ürkütücü değildi. Ancak buradaki alanda gördüklerimiz elbette yerleşim yerlerini de dikkate alarak daha dikkatli ve daha temkinli olmamızı gerektiriyor. Bu istikametteki çalışmalarımız da büyük bir titizlikle devam ediyor.” diye konuştu.

Bakan Kirişci, yerleşim yerlerine 3,5 – 4 kilometrelik bir uzaklık bulunduğunu lakin yangın başladığı andan itibaren takımlarca yerleşim alanları ile yangın bölgesi ortasında yol açma çalışmalarının yürütüldüğünü kaydetti.

YANGININ ÇIKIŞ NEDENİ ARAŞTIRILIYOR

İçişleri Bakanı Soylu da, bir gazetecinin sorusu üzerine, yangının çıkış nedeni ile ilgili araştırmanın devam ettiğini söyledi.

Yangının sabotaj olduğu istikametindeki tezlere ait kıymetlendirme yapmanın erken olacağını lisana getiren Soylu, “Bakanımızla geldikten sonra bir kıymetlendirme yaptık. Hem ormandaki arkadaşlarımız, hem emniyet ve jandarmamız bir kıymetlendirme yapıyorlar. Doğal sebeple mi, yoksa bir kamp sebebiyle mi çıktı, yoksa bir sabotaj mı var? Bütün bunları değerlendiriyorlar” dedi.

“İLK MÜDAHALE 8 DAKİKADA YAPILDI”

Kirişci, Marmaris’e hareketi öncesi yaptığı açıklamada ise, Orman Genel Müdürlüğü yetkililerinin (OGM), Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisindeki ormanlık alanda 20.02’de başlayan yangına 8 dakikada müdahale ettiğini belirtti.

Yangına 688’i OGM işçisi olmak üzere 1489 kamu çalışanının müdahale ettiğini aktaran Kirişci, müdahalede, 172’si arazöz olmak üzere 362 araç, 17’si OGM’ye ilişkin 39 iş makinasının vazife yaptığını söz etti.

AFAD’DAN AÇIKLAMA

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına müdahale için 4 vilayetten takımların görevlendirildiğini, 4 vilayetteki grupların de teyakkuz haline geçirildiğini bildirdi.

YANGINI İHA TESPİT ETTİ

Yangına yönelik söndürme çalışmalarına Mehmetçiğin de takviye verdiği bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan alınan bilgiye nazaran, bölgede misyonlu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ilişkin İHA tarafından tespit edilen yangına müdahale için, Muğla Valiliği’nin talebi üzerine, Aksaz Üs Komutanlığı’ndan su tankeri, dozer, arazöz, yangın söndürme araçları ile işçi görevlendirildi.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI: RESMİ KANALLAR TAKİP EDİLMELİ

​Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada da, Marmaris’te süren yangın hakkında çıkan haberlerin resmi kanallardan takip edilmesi gerektiği belirtilerek, “Marmaris’te süren ve devletimizin tüm imkânlarıyla, kurum ve kuruluşlarımızın en üst seviyede uyumuyla müdahale ettiği yangın üzerinden kamu sistemimizi maksat alan her cins dezenformasyon, provokasyon ve manipülasyona karşı resmi kanalların takip edilmesi değer arzetmektedir” denildi.