Marmaris’te orman yangında 30 ev tahliye ediliyor

Marmaris’te Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde ormanlık alanda şimdi belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Alevler rüzgarın da tesiriyle kısa müddette yayıldı.

Yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı helikopterlerin yanı sıra arazözler, iş makineleri ve çok sayıda orman çalışanı ile müdahale ediliyor.

Ekipler, rüzgarın tesiriyle süratle büyüyen yangını denetim altına almak için ağır efor sarf ediyor.

Bakan Kirişçi: Birinci müdahale 20.10’da yapıldı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangına birinci müdahalenin 20.10’da yapıldığını bildirdi.

Kirişci, toplumsal medya hesabından Marmaris’te başlayan orman yangınına ait paylaşımda bulundu.

Söz konusu yangını “Yangın İdare Merkezinden” takip ettiklerini belirten Kirişci, “Yangın 20.02’de başladı. 20.10’da birinci müdahale yapıldı. An itibariyle 144 arazöz, 13 dozer, 576 kahraman çalışanımız yangına müdahale ediyor. Devletimiz tüm kurumlarıyla teyakkuz halinde yangına müdahale ediyor.” sözünü kullandı.

Mehmetçik yangın bölgesinde

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına yönelik söndürme çalışmalarına Mehmetçiğin de dayanak verdiği bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığından alınan bilgiye nazaran, bölgede misyonlu Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ilişkin insansız hava aracı tarafından tespit edilen yangına müdahale için Muğla Valiliğinin talebi üzerine Aksaz Üs Komutanlığından su tankeri, dozer, arazöz, yangın söndürme araçları ile işçi görevlendirildi.

Yangınında yerleşim alanına yakın meskenler tahliye ediliyor

Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde ormanlık alanda dün akşam saatlerinde çıkan yangına havanın kararması nedeniyle karadan çok sayıda arazöz, işçi ve iş makineleriyle müdahale sürüyor.

Rüzgarın da tesiriyle kısa müddette geniş alana yayılan yangın için bölgeye yakın vilayetlerden de itfaiye takımları sevk edildi. Yangın bölgesine görevlilerin dışında kimse alınmıyor.

Alevlerin orman içindeki yerleşim alanlarına yaklaşması nedeniyle Bördübet mevkisinde bulunan 30 meskende tahliye süreçleri başlatıldı.Evleri gezen jandarma ve polis grupları, vatandaşların dumandan ve yangından etkilenmemeleri için meskenlerini boşaltmaları tarafında ikazda bulunuyor. Vatandaşlar meskenlerini ve ahırlarda bulunan hayvanlarını boşaltmaya başladı. Kimi mahalle sakinleri ise konutlarının yanacağı tasasıyla gözyaşı döktü.

Muğla Valisi Orhan Tavlı da bölgede çalışmaları takip ediyor. Yangının denetim altına alınması için grupların ağır bir uğraş sarf ettiklerini aktaran Tavlı, tüm imkanların seferber edildiğini, destek takımların yangın bölgesine yönlendirildiğini kaydetti.