Küresel rekabette öne çıkmak hayal değil

Osman KILIÇ

İSO İdare Heyeti Lideri Erdal Bahçıvan, sanayi dalının geçen yıl yüzde 16,6 büyüdüğüne dikkat çekerek, “Katma paha ve sürdürülebilirlikte süratli sıçramalar gerçekleştirilebilirsek, Türkiye’nin global rekabette daha da öne çıkan bir aktör haline gelmesi hayal değil” diye konuştu.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin haziran ayı olağan toplantısı, “İSO 500-2021 Sonuçlarının Endüstrimiz ve Üretim Açısından Değerlendirilmesi” ana gündemi ile yapıldı. İSO İdare Heyeti Lideri Erdal Bahçıvan’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıya, Dünya Gazetesi Üst Yöneticisi Hakan Güldağ, Habertürk Müellifi Abdurrahman Yıldırım ve Karar Gazetesi Müellifi Mehmet Ali Verçin katılarak gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

İSO Lideri Erdal Bahçıvan, açılış konuşmasında, Türkiye iktisadının geçen yıl yüzde 11 ile beklentilerin çok üstünde bir büyüme performansı gösterdiğine, sanayi bölümünün ise ihracatta kaydedilen sıçramanın takviyesiyle olumlu ayrışarak yüzde 16,6 büyüdüğüne ve iktisattaki hissesini da yüzde 22,8’den yüzde 26’ya çıkardığına işaret etti.

“Sanayi değerli fırsatlarla karşı karşıya”

Sanayicilerin artan maliyet ve yaşanan tedarik zahmetlerine karşın üretim ve ihracat rekorlarıyla bir kere daha Türkiye iktisadının belkemiği olduğunu ispatladığını ve gerek istihdama gerekse cari istikrara kıymetli katkılar sağladığını anlatan Bahçıvan, “Bu performans, global paha zincirlerinde kıymetli dönüşümlerin yaşandığı günümüzde Türkiye endüstrisinin değerli fırsatlarla karşı karşıya olduğunu bir defa daha gösterdi. Şayet bu performans önümüzdeki devirde katma bedel ve sürdürülebilirlik üzere alanlarda çok süratli niteliksel sıçramalarla desteklenebilirse, ülkemizin global rekabette çok daha öne çıkan bir aktör haline gelmesi bizce hayal değil” diye konuştu. İSO-Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2021 Araştırması’nda sonuçların bu yıl da sanayi kesiminin gelişimine ve temel sıkıntılarına ait son derece berrak bir fotoğraf ortaya koyduğunu lisana getiren Bahçıvan, şimdiye kadar yayınlanan 50’yi aşkın rapor üzere 2021 yılı araştırmasının da Türkiye’nin endüstrileşme tarihine tanıklık etmesini sağlayacak bir öteki değerli çalışma olarak arşivlerdeki yerini alacağını belirterek, araştırmanın bulgularından ilgili mercilere iletecekleri bildirisi şöyle özetledi: “İSO 500’ün 2021 sonuçları yeni periyot için Türk endüstrisinin ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu gözler önüne seriyor. Sanayi için öngördüğümüz geleceğin yalnızca temennilerde kalmaması için, dünün sonuçlarını yeni gelişmeler ve bilgiler ışığında da kıymetlendirmeli ve gerekli adımları acilen atmalıyız. Gerek ihracat gerekse istihdam konusunda ortaya çıkan göstergeler, endüstrimizin stratejik değerini bir defa daha teyit etmiştir. Gönül istek ediyor ki bu muvaffakiyet, yeni yatırımlarla tüm dünyada yeni rekabet şartlarına uygun bir nitelik yapısına kavuşabilsin. Endüstrimiz, Türkiye’nin muhtaçlığı olan kaliteli ve sürdürülebilir büyümeye daha fazla katkı sağlayabilsin” sözlerini kullandı.

Bir fırsat penceresi oluşturulmalı

Özellikle ileri teknolojinin önemsendiği, daha katma bedelli bir sanayi altyapısına ulaşmayı temenni ettiklerini lisana getiren Bahçıvan, “Böyle bir fırsat penceresinin oluşturulması halinde, inanıyoruz ki; 2021 yılı İSO 500 araştırma sonuçlarında ortaya çıkan muvaffakiyet tablosu, bundan yıllar sonra Türk endüstrisinin ulaşmış olacağı düzeyin erken bir habercisi olarak hatırlanacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

“Hukuk sistemini sağlamlaştırmak ve inanç ortamı oluşturmak lazım”

Dünya Gazetesi Üst Yöneticisi Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde konuşan Habertürk Muharriri Abdurrahman Yıldırım,” İSO 500, 1982 yılından beri en yüksek karlılığa ulaşmış durumda” dedi. Karlılık ile birlikte kaynak yapısında bozulmalar olduğuna değinen Güldağ ise kaynak yapısı ile ilgili konuşmacılara değerlendirmelerini sordu. Yıldırım, “İnsanlar varlıklarını bir yere toplayıp göstermek istemiyor” dedi. İnsanların artık İSO listesinde ismini göstermediğini de belirten Yıldırım, “Bence özkaynak karlılığı o kadar kıymetli değil, borçla para kazanılıyor. Endüstrici yüksek karlı gözüküyor fakat yapı bozuk. İSO 500 aslında Türkiye iktisadını de yansıtıyor” diye konuştu. Yıldırım, hukuk sistemini sağlamlaştırmak ve itimat ortamı oluşturmak gerektiğini de lisana getirdi. Marka yaratmak gerektiğini de söz eden Yıldırım, “Siyasi yapı geriye gidince marka olma durumu büsbütün geride kaldı” diye konuştu. Karar Gazetesi Muharriri Mehmet Ali Verçin ise şahsi deneyimlerinden yola çıkarak endüstrinin nasıl daha uygun olabileceğini düşündüğünü söyledi. Türkiye’de sanayicileri tebrik etmek gerektiğini bildiren Verçin, “Avrupa’nın terk etmediği endüstriyi yapmak çok zor” dedi. Türkiye’deki sanayicilerin rekabet edebilecekleri endüstride yer aldığını kaydeden Verçin, “Eğer savunma endüstride yapılan muhafazanın birebirini öteki endüstride de yaparsak o vakit başarabilir” halinde konuştu.