Kasaplar Federasyonu’ndan marketlerin kurbanlık kampanyalarına tepki

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Eserleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Lideri Osman Yardımcı, Kurban Bayramı öncesi sokak ortalarında ölçüsüz kıyma çekilmesi ve marketlerin kurbanlık satışı ve kesim prosedürleri ile alakalı açıklamalarda bulundu.

Kurbanların kesilmesiyle birçok vatandaşın etlerini daha uygun koruma etmek ve ilerleyen periyotlarda modül kesim tüketebilmek için kıyma çektirdiğini lisana getiren Osman Yardımcı, bu sürecin de birden fazla vakit ehil olmayan şahıslar tarafından, hijyenik olmayan ortamda yapıldığını belirtti.

Sokak ortalarında marketçinin, manavın, zücaciyenin ve öteki meslek kümelerinin et çekmesinden yakınan Yardımcı, “Yasa gereği artık mesleği kasaplık olmayan kişi, eti işleyemeyecek, kıyma çekemeyecek. Pandemiden yeni kurtuluyoruz, birtakım yeni hastalıklar çıkıyor.

Biz rastgele sokak ortalarında etlerin çekilmesini, işletmesini insan sıhhati açısından riskli olduğunu söylüyoruz. Hijyenik kaidelerde, süreçlerin kasap dükkanlarında yaptırılmasını istiyoruz. Tespit edildi mi cezası var. Yolun ortasında yapılan et çekimlerinde et yanıyor. Havanın sıcaklığı, hayvanın etinin sıcaklığı bir ortaya geldiğinde yeşerme yapıyor. İnsan bedeninde olmayan hücreler oluşturuyor, insan sıhhati ucuz değil” diye konuştu.

Federasyon olarak bu hususun tüm vilayetlerde takipçisi olacaklarının altını çizen Yardımcı, “İnsan sıhhati için bayramda ilgili tüm resmi ünitelerin harekete geçmesi, vazife yapması lazım” dedi.

“BENCE O KURBAN, KURBAN DEĞİLDİR”

Marketler tarafından kurbanlık satışı yapılmasını da eleştiren Yardımcı, “Bize nazaran o kurban, kurban değildir. Bakın biz mezbaha işletiyoruz, günde 4 bin küçükbaş, bin tane büyükbaşı da kesebiliriz. Lakin ben oranın işvereni olarak kurbanımı saat 11.00’den önce alamıyorum.

Bu marketler nerede kestiler, nasıl kestiler? Bir bakıyorsun sabah 09.00’da tüm meskenlerin kapıları çalındı ve etler teslim edildi. Kurban o denli olamaz. Kurban’da kesim için kelamlı vekalet var, kesilebilecek vakitleri var.

Marketten gelen kurbanın ciğeri yok, kellesi yok, işkembesi yok. Artık diyorlar küçük koç. Bu türlü bir fabrika mı var. Hayvan 10 kilogram, 20 kilogram gelebilir. Bir kere 20 kilogram aşağısı hayvandan kurban olmaz. Kiloyla et satıyorlar şu anda, paketleniyor 10 gün kala depolara giriyor bu etler ve ondan sonra birinin kolu eksik, birinin budu eksik. Bu, kiloyla et satmaktır, kurban kesmek değildir” sözlerini kullandı.

“5 BİN, 10 BİN HAYVANI KESECEK HİÇBİR MEZBAHA YOK”

Vatandaşların besicilere yönelmesini isteyen Osman Yardımcı, “İnsanlar marketlerin kurbanlık satışına sahiden inanıyor. Bizim hesabımıza nazaran kimi yanlışlıklar var. Bir kurban aldığımız vakit iki budu vardır, iki pirzolası vardır, iki döşü vardır, iki kolu vardır, bir gerdanı vardır, ciğeri vardır, kellesi vardır.

Bunların hiçbiri o kurbanda yok. Kurbandan evvel kesilen hayvanlar, kurbanlık diye kilo hesabına nazaran servis ediliyor. Bunu gelsinler ispat etsinler. 5 bin, 10 bin hayvanı kesecek hiçbir mezbaha yok.

Türkiye’de 5 bin küçükbaş hayvanı bir günde kesecek hiçbir mezbaha yok. Kesildiği gün saat 09’da meskenlere teslim ediliyor. O hayvanı parçalamak, paketlemek o denli kolay değil. Dikkat edilirse soğuk geliyor. Etin esasen bir sıcaklığı vardır. Bizim de bir kurbanımız var, devletimizin buna tahlil bulması gerekir” dedi.

Sahte sitelerle yapılan dolandırıcılığa da dikkat edilmesini isteyen Yardımcı, kurban pazarlarına giden vatandaşların bütçelerine uygun hayvanı bulabileceklerini kelamlarına ekledi.