Japonya’da seyir halindeki trende kimyasal madde paniği

Japonya’nın Chiba eyaletindeki Tobu Noda Çizgisi üzerinde hareket eden trenin vagonunda görülen sıvı bir husus kısa müddetli paniğe neden oldu.

Emniyet kaynakları ve görgü şahitlerinin sözlerine nazaran Kashiwa ve Omiya istasyonları ortasında sistemli seferini yapan trenin bir vagonunun yerinde mahallî saatle 06.15 sularında bilinmeyen bir sıvı unsura rastlandı. Vagonu saran koku nedeniyle yolcular durumu yetkililere bildirdi ve tren Nodashi İstasyonu’nda durduruldu.

Kimyasal atak ihtimaline karşı bölgeye çok sayıda polis ve sıhhat takımı gönderilirken, yolcular da önlem gayesiyle tahliye edildi. Sıvının görüldüğü vagonda seyahat eden 2 bayanın mide bulantısı şikayetiyle hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Yapılan birinci incelemede renksiz olduğu belirtilen kuşkulu sıvıda toksik bir bileşen tespit edilmediği açıklandı. Sıvının trenin yerine nasıl döküldüğünü belirlemek üzere ayrıntılı soruşturma başlatıldı.

AKILLARA SARİN GAZLI METRO SALDIRISINI GETİRDİ

Bugün meydana gelen olay, Japonya’da 20 Mart 1995’te Aum Shinrikyo tarikatı tarafından sarin gazı kullanılarak gerçekleştirilen terör saldırısını akıllara getirmesi nedeniyle telaşa neden oldu. Tokyo’daki Kasumigaseki metro istasyonunu amaç alan taarruz 14 kişinin hayatını kaybetmesine, 6 bin 300 kişinin yaralanmasına neden olmuştu.