İşitme engelli adam sokak köpeklerinin saldırısına uğradı

Sakarya’da işitme engelli bir kişi sokak köpeklerinin saldırısına uğrayarak ağır yaralandı.

Olay, dün Yeni Mahalle 22. Sokak üzerinde bulunan çocuk parkının yanında meydana geldi.

Eve gitmek isteyen 65 yaşındaki duyma sorunu yaşayan diyaliz hastası Nusret Çolak, çocuk parkı yanında köpeklerin saldırısına uğradı. Kanlar içinde yere düşen yaşlı adamın imdadına mahalle sakinleri yetişti.

Durumun haber verilmesi üzerine bölgeye sıhhat grupları sevk edildi. Olay yerine gelen takımlar, yaşlı adamı Karasu Devlet Hastanesi’ne sevk etti. Burada yapılan birinci müdahale sonrasında ise Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Yaşanan olay sonrasında mahalle sakinleri ise daha evvel de bu tıp atakların olduğunu aktararak mevzuya ait kalıcı bir tahlil istedi.

“KALICI BİR TAHLİL İSTİYORUZ”

Daha evvel de sokak köpeklerinin çocuklara saldırdığını aktaran mahalle sakini Ahmet Zafrak, “Belediyeye ilettik, toplamaya başladılar ancak hayvan severler de buna karşı çıkıyor. Biz önemli ıstırap yaşıyoruz. Çocuklarımız o parkta oynuyor ve artık korkuyorlar. Bir çocuğun başına birebir olay gelse ne yapacağımızı bilmiyoruz. Kalıcı bir tahlil istiyoruz” dedi.

“YEMEĞİNİ KORUMAK İÇİN İNSANLARA SALDIRABİLİYORLAR”

Sokak köpeklerinin kalabalık ortamlarda toplu biçimde durduklarını belirten Yeni Mahalle Muhtarı Ali Beyaz, “Sahipsiz köpekler, mahallemizde çok halde üredi. Herkes köpeklere bakmak istiyor ancak bu hayvanlara bakılacaksa herkesin kapısında bakması lazım. Yeterlilik yaptığını sanarak park ve sokak kenarlarına yiyecek bırakıyorlar. Köpekler de yemeğini korumak için insanlara saldırabiliyor” diye konuştu.

“DAHA VAHİM OLAYLAR YAŞANABİLİR”

Konuya ait yetkililerden yardım istediklerini aktaran Beyaz, “Mahalle sakinleri çocukları sokağa çıkartamıyor, yaşlılar sokağa çıkamıyor. Daha evvel de ufak tefek köpek olayı yaşadık ancak basına düşmeden örtbas edildi. Bu sefer makûs bir olay yaşandı, daha vahim olaylar da yaşanabilir. Mahallemizin sahipli köpekleri aşikâr, onlar bahçelerde bakılıyor. Bu sokak köpekleri mahallenin değil. Ya öbür ilçelerden, vilayetlerden getirip bırakılıyor ya da öteki mahallelerden getiriliyor” halinde konuştu.

“BAŞIBOŞ HAYVANLARA KİMLİK ÇIKARTILSIN”

Sokak köpeklerine karşı kendi kanısını belirten mahalle sakini Ahmet Altın ise “Bu başıboş hayvanlara kimlik çıkartılsın, bakacak şahısların üzerine kaydedilsin. Bakılmayanlar da toplansın. Bir çocuğa nasıl bakılıyorsa bu hayvanlara da bakılmalı fakat barınaklarda ya da bahçede bakılmalı” sözlerini kullandı.