İngiliz bilim insanlarından endişelendiren uyarı: Maymun çiçeği salgını 10 kat büyüyebilir

İngiltere’de yapılan yeni bir çalışma, maymun çiçeği salgının 10 kat büyüyeceği konusunda uyardı. Çalışma, corona virüs (Covid-19) salgını sırasında, İngiltere’de hükümete danışmanlık yapan SAGE üyeleri ortasında yer alan London School of Hygiene & Tropical Medicine’nde epidemiyolog olan Prof. Dr. John Edmunds tarafından yürütüldü. 

45 BİN KİŞİNİN DATALARI İNCELENDİ

Edmunds ve takımı, her on yılda bir yapılan 45 bin  bireyden oluşan bir anketten toplanan İngiltere’deki cinsel birliktelik bilgilerini inceledi. 

31 Mayıs’ta yapılan modelleme sırasında, dünya çapında 25’ten fazla ülkede 728 doğrulanmış ve kuşkulu hadise bildirildi. O vakitten beri, dünya çapında yaklaşık 2 bin enfeksiyon kaydedildi.

Araştırmanın sonuçları, cinsel davranışta müdahaleler yahut değişiklikler olmadan, erkeklerle seks yapan erkekler ortasında ‘büyük bir salgın’ görülmesinin ‘büyük bir olasılık’ olduğunu gösterdi. Büyük bir salgın, halihazırda tespit edilenlerin yanı sıra en az 10 bin olay daha kaydedilmesi olarak tanımlandı.

Diğer taraftan bilim insanları bulgularının, “orantısız derecede fazla” cinsel partneri olan bireylerden oluşan küçük bir küme aracılığıyla  maymun çiçeğinin hadiselerinin daima artmasını açıkladığını vurguladı. 

Çalışmanın müellifleri, “Maymun çiçeği virüsü her vakit bu topluluk ortasında ‘önemli bir bulaşma potansiyeli’ riskine sahipti. Lakin, son birkaç on yılda Afrika dışında çok az olay kaydedildiği için başlayamadı Lakin, bu kümenin birçoğu enfekte olursa (erkekler ile cinsel alaka yaşayan erkekler), öbür kümeler ortasında da sayısı 10 bine varan ekstra olay tespit edilebilir” değerlendirmesinde bulundu. 

MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞININ R KATSAYISI ANİDEN ARTABİLİR

Araştırmacılar, “Maymun çiçeği hastalığının R kat sayısı (enfekte olmuş bir kişinin virüsü bulaştırdığı insan sayısı) birden değerli ölçüde daha büyük olabilir. Bu da salgını denetim altına almayı zorlaştırabilir” dedi.

Bilim insanlarının ikazının akabinde, İngiltere’deki sıhhat yetkilileri  maymun çiçeği hastalığına karşı  ‘yüksek risk’ altında olan gay ve biseksüel erkeklere enfeksiyona karşı korunmak için bir aşı teklif edileceğini duyurdu.

İNGİLTERE GAY VE BİSEKSÜELLERE AŞI ÖNERDİ

İngiltere’de şimdiye kadar 800’e yakın maymun çiçeği virüsü olayı bildirildi. Şimdiye kadar neredeyse tüm enfeksiyonlar erkeklerle seks yapan erkeklerde kaydedildi. Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA), hadise sayılarını azaltmak maksadıyla gay ve biseksüel erkeklere, yüzde 85 tesirli olan Imvanex aşısının verileceğini açıkladı.

Bu kapsamda, sıhhat vazifelileri birden fazla partneri olan erkeklere aşı önerecek. İngiltere’de maymun çiçeğine karşı aşı, şimdiye kadar sadece doğrulanmış hadiselere ve yakın temaslılarına teklif edildi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) 15 Haziran’da yaptığı güncellemeye nazaran maymun çiçeği şimdiye kadar en az 42 ülkede tespit edildi. Toplamda 2 bin 103 doğrulanmış olay kaydedilirken, Nijerya’da bir mevt gerçekleşti.  

SİNGAPUR VE GÜNEY KORE’DE BİRİNCİ HADİSELER GÖRÜLDÜ

Singapur, ülkedeki birinci maymun olayını açıkladı. Hastalık, geçen hafta ülkeye giren bir İngiliz uçuş görevlisinde tespit edildi. 42 yaşındaki adam tıpkı vakitte, Güney-Doğu Asya’da yeni bir global salgınla irtibatlı olarak kaydedilen birinci maymun çiçeği hadisesi oldu. 

Güney Kore’de de birinci maymun çiçeği virüsü hadisesinin görüldüğü bildirildi. Yonhap Haber Ajansına nazaran, Kore Hastalık Denetim ve Tedbire Ajansı (KDCA) tarafından yapılan açıklamada, iki bireyde virüsün tespit edildiği kaydedildi.

Vakalardan birinin 20 Haziran’da ülkeye gelen yabancı asıllı bir kişi olduğu tespit edilirken, başkasının ise 21 Haziran’da ülkeye giriş yapan Güney Kore vatandaşı olduğu aktarıldı. Hastalar, 21 gün tecrit edilecek.

DSÖ, hadiselerin halihazırda “endemik” (Batı ve Orta Afrika) dışında 27 ülkede tespit edildiğini söyledi.Bu yeni hadiselerin birçok Avrupa, Kuzey Amerika, Meksika, Arjantin, Fas ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde az sayıdayken İngiltere 207 hadise ile birinci sırada yer alıyor. Onu 156 ile İspanya ve 138 ile Portekiz izliyor.


Diğer taraftan DSÖ, en son güncellemesinde, birtakım ülkelerin daha evvel teyit edilmiş olayların bilinen temaslarının ötesinde yeni hadiselerin ortaya çıktığını bildirdiğini ve bulaşma zincirlerinin “virüsün tespit edilmemiş dolanımı yoluyla kaçırıldığını” aktardı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIYOR?

“Maymun çiçeği”, enfekte biriyle yakın temas yahut cinsel alaka halinde bulaşıyor. Virüs, bedene, deri üzerindeki yara ve çatlaklardan, teneffüs yoluyla ya da ağız, burun ve gözden giriyor. Virüs, maymun, fare, sincap üzere enfekte hayvanlarla temas ile de bulaşıyor. Kıyafet ya da yataktan da geçmesi mümkün.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELER?

Hastalık yüksek ateş, baş ağrısı ve kaşıntıyla başlıyor. Terleme, sırt ve kas ağrısı, halsizlikle seyrediyor. Döküntüler çoklukla evvel yüzde görülüyor, sonra bedene yayılıyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ ÖLDÜRÜR MÜ?

Vakaların birden fazla hafif geçiyor. Çocukluk hastalığı olarak bilinen “su çiçeğine” benziyor. Hastalar 14 ile 21 gün içinde zaten düzgünleşiyor. Bazen ağır hadiselere rastlanabiliyor. Batı Afrika’da mevtle sonuçlanan hadiseler olduğu biliniyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MI?

Maymun çiçeğinin tedavisi yok. Salgınlar enfeksiyonla gayret prosedürleriyle denetim altına alınabiliyor. Çiçek aşılarının maymun çiçeğini önlemede yüzde 85 tesirli olduğu biliniyor.