İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere 14 maddeli genelge

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla, orman yangınlarına karşı valilikler yine uyarıldı.

Alınan bilgiye nazaran, İçişleri Bakanlığı 22 Mayıs’ta 81 vilayet valiliğine gönderdiği orman yangınlarına ait genelge kararları doğrultusunda valilikleri tekrar uyardı.

Bakanlık, hava sıcaklıklarının ani yükselişine de bağlı olarak muhtemel orman yangınlarının önlenmesi için genelge kapsamında hareket edilmesini, gerekli tedbirlerin alınmasını, önlemlerin gözden geçirilmesini ve bu hususta dikkatli olunmasını istedi.

Valiliklerden, genelgedeki şu önlemlere uymaları istendi:

– Orman yangınlarıyla uğraş planları güncellenerek belediyeler, orman teşkilatı, Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) ve yangın söndürmede vazifeli başka kurum ve kuruluşlarla gerekli uyum artırılmalı.

– Orman yangınlarının daha çok meskun mahal yakınlarında ve hafta sonları ağırlaştığı göz önünde bulundurularak, orman etraflarında yaya, motorlu, motosikletli ve atlı gruplarca, birliklerce devriyeler gerçekleştirilmeli, bilhassa piknik ve mesire yerleri ile ormanlık bölgelere gidiş-geliş yolları denetim altında bulundurulmalı, şahıs ve araç sorgulamaları artırılmalı.

– Orman yangınlarında sabotaj ihtimali mutlak suretle göz önünde bulundurularak ormanlık bölgelere gidiş-geliş güzergahlarındaki Kent Güvenlik İdare Sistemi (KGYS) ve Plaka Tanıma Sistemleri (PTS) faal halde kullanılmalı, yangına hassas bölgelerin giriş-çıkışlarını gösterecek formda fotokapan yerleştirilmeli.

– Anız yakılmaması ve anız yakanlar hakkında yasal süreç yapılacağı konusunda vatandaşlar bilgilendirilmeli.

– Orman yangını konusunda risk taşıyan bölgelerde ormanlara girişlerin ve ormanların etrafında ateş yakılması yasaklanmalı.

– Yangın riskinin yüksek olduğu bedellendirilen bölgelerde devriye faaliyetlerinin artırılarak drone, maket uçak ile havadan denetim sağlanmalı.

– Yangın söndürmede kullanılan araç, gereç ve ekipmanlardan azami ölçüde faydalanılmalı ve araç ile ekipman gereksinimleri gözden geçirilerek tamamlanmalı.

– Piknik alanlarında yakılan ateşin söndürülmesi, alanda yangına sebebiyet verebilecek çöp, cam, pet şişe bırakılmaması, anız yahut bitki örtüsü yakılmaması ve orman içerisinde ateş yakılmaması için vatandaşlar uyarılmalı.

– Terör örgütü ve iş birlikçileri tarafından ormanların taammüden yakılmasının engellenmesi için istihbari faaliyetlere yük verilerek elde edilen bilgiler vaktinde ve yanlışsız bir biçimde ilgili ve misyonlu ünitelerle paylaşılmalı.

– Bilhassa toplumsal medyada orman yangınlarını mazeret ederek kişi/kurumları maksat gösteren, dezenformasyon ve palavra haberlerle orman yangınlarına karşı seferberlik anlayışı ile yürütülen çabada devletin kelamda zafiyet gösterdiği algısını oluşturmaya çalışanlara karşı sayısal bilgilerin, görsellerin ve yangınların son durumlarına ait paylaşımlar yapılarak kamuoyunun sık sık gerçek bilgilendirilmesi sağlanmalı.

– Toplumsal medyadadaki gerçek dışı ve provokatif paylaşımların takibi yapılarak bulunanlara yönelik gerekli adli/idari süreçler acilen uygulanmalı.

– Kamping işletmeleri haricinde ormanlık alanlarda kamp yapılmasına ve çadır kurulmasına müsaade verilmemeli.

– Bilhassa güç nakil çizgilerinden kaynaklanan yangınların önlenmesi maksadıyla ilgili ünitelerle uyum sağlanarak gerekli önleyici önlemler alınmalı.

– Yangınla çabada hava ve yer gruplarının su ihtiyaçlarının karşılanabilmesi gayesiyle yapılan yangın havuzların doldurulması konusunda gerekli hassasiyet gösterilmeli.