IATA’ya Türk başkan

Hüseyin ASLIYÜCE

Pegasus Hava Yolları İdare Şurası Lider Vekili olan Mehmet Nane, Katar’ın başşehri Doha’da gerçekleştirilen 78. Genel Kurul’da Robin Hayes’den devraldığı IATA İdare Konseyi Başkanlığı vazifesine başladı. IATA’nın birinci Türk İdare Heyeti Lideri olan Mehmet Nane, Haziran 2023’e kadar vazifede bulunacak.

Mehmet Nane’nin İdare Konseyi Başkanlığı’na seçildiği 78. IATA Genel Şurası’nda THY İdare ve İcra Şurası Lideri Ahmet Bolat da IATA İdare Konseyi Üyeliği’ne seçildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan IATA Lideri Mehmet Nane, “Havacılık bölümünün çok kuvvetli bir krizden çıktığı bu türlü bir vakitte, bu değerli sorumluluğu devralmak ve IATA’nın birinci Türk lideri olmak benim için büyük bir gurur. Bu gururun en kıymetli sebebi ise Türk sivil havacılığının geldiği noktayı temsil ediyor olması. Havacılık dalı, son birkaç yıldır tarihinin en güçlü imtihanlarından birini veriyor, COVID-19’un yanı sıra politik ve ekonomik birçok farklı etkenden de direkt olarak etkileniyor. Bu da halihazırda meşakkatli olan dalımızı daha da kuvvetli hale getiriyor. Bütün zorluklara karşın, bölümümüzde faaliyet gösteren tüm paydaşlar azamî çabayla çalışıyor.” diye konuştu.

“Sürdürülebilir gelişim için hepimize büyük misyonlar düşüyor”

Havacılık kesiminin mevcut durumuna ait görüşlerini de paylaşan Mehmet Nane, şunları kaydetti: “Havacılık kesimi, pandemi sonrası toparlanma gayretlerini sürdürürken, toplumsal cinsiyet eşitliği, sürdürülebilirlik üzere alanlarda da net ve kararlı adımlar atıyor. Yalnızca turizmin değil, öteki birçok kesimin de destekleyicisi olan havacılık dalının sürdürülebilir gelişimi için hepimize büyük vazifeler düşüyor. IATA olarak, önümüzdeki 1 yıl boyunca, dünyanın seyahat ve ticarete yine açılması istikametindeki ivmeyi sürdürmenin yanı sıra; yaklaşan ICAO Meclisi’nde CORSIA’yı desteklemek, ‘2050’ye Kadar Net Sıfır Karbon Emisyonu’na giden yolu düzgünleştirmek ve IATA üyesi hava yollarının kesimde bayan temsilini 2025 yılına kadar yüzde 25 yahut en az yüzde 25’e kadar artırması için oluşturulan ‘2025’te 25′ teşebbüsüne iştiraki genişletmek dahil olmak üzere çok dolu bir gündemimiz var. Öncelikli amaçlarımızı gerçekleştirmek ve kesimimizi daha da ileriye taşımak için, tüm üyelerimizle birlikte var gücümüzle çalışacağız.”