Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (22 Haziran 2022)

Yurt içinde tüketici inanç endeksinin izleneceği yeni günde, yurt dışında İngiltere enflasyonu ve ABD Merkez Bankası(Fed) Lideri Jerome Powell’ın sunumu takip edilecek.

..::PİYASALARDA SON DURUM::.

Hafta başından bu yana 17,30’un üzerinde sakin seyrini sürdüren dolar/TL, hafta ortasında da 17,32’ler civarında başlangıç yapıyor. Euro/TL ise sonlu aşağı istikametli hareketle 18,22 düzeyinden süreç görüyor.

.::TÜRKİYE VE DÜNYADAN HABERLER::.

Ekonomi Uyum Konseyi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında toplandı. Toplantıda Türkiye iktisadına ait genel görünüm ve beklentiler değerlendirildi.

TSK ögelerinin 18 ay daha Libya’da bulunmasına ait tezkere TBMM’den geçti.

Almanya Maliye Bakanlığı, federal bütçe için yaptığı değerlendirmede, artan faizler ve yüksek enflasyonun Almanya’nın faiz yükünü gelecek yıl neredeyse ikiye katlayacağını öngördü.

İtalya’da hükümetin Ukrayna’ya silah takviyesi siyasi zelzeleye yol açtı. Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, hükümetin silah yardımına karşı çıkan partisi 5 Yıldız Hareketi’nden ayrıldı.

Richmond Fed Lideri Thomas Barkin, Fed’in bir resesyona girilmesi riskini artırsa da yüksek enflasyonu aşağı getirmek için ne gerekiyorsa yapacağını açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

Paraguay Merkez Bankası(BCP), üst üste 11’inci toplantısında da faiz oranında artışa gitti. BCP, son 3 toplantısında olduğu üzere yeniden 50 baz puan faiz artırdı.

Fransa Merkez Bankası, 2022 yılı için enflasyon beklentisini yükseltirken, GSYH büyüme kestirimini ise aşağı istikametli revize etti.

Euronext, rakipleri LSE ve Deutsche Boerse ile tıpkı kulvara yükselme tarafında bir adım attı ve bir borsadan bölgesel bir takas bankasına dönüşmek için harekete geçti.

GÜNÜN AJANDASI

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından ortak hazırlanan tüketici itimat endeksi Haziran ayı sayıları açıklanacak. Tüketici itimat endeksi en son yüzde 0,4 artışla 67,6 puan düzeyine çıkmıştı (10.00).

İngiltere’nin tüketici ve üretici enflasyon sayıları yayımlanacak. Ülkede tüketici fiyatları en son aylık yüzde 2,5 artışla yıllık yüzde 9,0 düzeyine kadar çıkkmıştı (09.00).

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Lider Yardımcısı Luis de Guindos, sürdürülebilirlik ve dijitalleşme üzerine iktisat yaz kursunda konuşma yapacak (10.00).

ABD’de konut piyasasında kredi müracaatlarını ve faizlerin tarafını gösteren MBA bilgileri yayımlanacak (14.00).

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, ABD Senatosu’na para siyasetine ait raporunu sunacak (16.30).