Elektrikli araç pazarını büyütecek iki adım

Aysel YÜCEL

Tüm dünyada elektrikli araçlara dönüşüm hızlanırken, Türkiye’de de bu pazarı hareketlendirecek iki kıymetli adım atıldı. Orta segment elektrikli araçların satış fiyatında yüzde 30’a varan indirim sağlayacak ÖTV düzenlemesine yönelik yasa meclisten geçti. Tüketicinin alım kararını etkileyen değerli ögelerden biri olan şarj altyapısı konusunda ise Togg’dan bir atak geldi. Trugo markası altında 81 ile süratli şarj aygıtının konseyimi yapılacak. Dal temsilcileri, gelişmelerin elektrikli araç satışlarına olumlu yansıyacağını belirtiyor.

İndirim 100 bin TL’yi geçecek

Kamu çalışanı ve emekli aylığını düzenleyen yasa teklifi, Plan ve Bütçe Kurulu’nda geçti. Teklifin görüşmeleri sırasında verilen önergeyle elektrikli araçlara yönelik ÖTV düzenlemesine gidildi. Yasanın Cumhurbaşkanı’nın onayından geçmesiyle elektrikli arabaların ÖTV oranları değişecek. Motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve ÖTV matrahı 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli arabalar için yeni vergi oranı yüzde 10, öbürleri için yüzde 40 olacak. Motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve ÖTV matrahı 750 bin TL’yi aşmayan arabaların ÖTV oranı yüzde 50 ve yüzde 60 olacak. Mevcut uygulamada motor gücü 85 kW’ı geçmeyen araçlar için yüzde 10, 85 kw’ı geçen fakat 120 kw’ı geçmeyen araçlar için yüzde 25 ve 120 kw’ı geçenler için yüzde 60 ÖTV alınıyor. Ankara kulislerinden alınan bilgiye nazaran, meclisten geçen yasanın bu hafta Cumhurbaşkanı’nın onayından geçerek birkaç gün içerisinde Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor. Komiteden geçen ÖTV düzenlemesinden şu anda Türkiye’de piyasaya sunulmuş olan Hyundai Kona, Skywell ET5, Seres 3 ve KÜÇÜK Cooper SE üzere sonlu sayıda model yararlanabiliyor. Mevcut fiyatlara bakıldığında bu da yaklaşık 100 bin TL indirim manasına geliyor. Bu yılın sonuna hakikat Türkiye’de satışa sunulması planlanan elektrikli Peugeot 2008, Citroen C4, Opel Mokka ve Renault Megane E-Tech de yüzde 10 ÖTV dilimine girebilecek modeller ortasında. Lakin bu noktada kur değerli bir rol oynayacak. Kurların artması halinde bu modellerin matrahları değişebileceği için fiyatları da artabilir. Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, elektrikli araçlara yönelik ÖTV düzenlemesinin sevindirici bir gelişme olduğunu söz ederek, “Tedarik kahrı giderilirse burada potansiyel olduğunu düşünüyorum. C4 modelimiz de bu avantajdan yararlanacak” dedi.

“BDDK da düzenleme yapmalı”

EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Şahin, ÖTV düzenlemesinin kesime yarar sağlayacağını fakat, matrah üzerinden yapılıyor olmasının ağır enflasyon ve kur baskısı altındaki piyasada uygulama anında önemli ezalar yaratabileceğini söyledi. Şahin, “Togg’un da şimdi piyasaya sunulacağı net tarih ve dolayısyla matrah fiyatı aşikâr diğil. Bu bağlamda kur ve enflasyonda yaşanacak artış düşünülünce o tarihte yine bir matrah düzenlemesi yapılabilir” dedi. Şahin, dalın bu takviyelerden azamî yarar sağlayabilmesi için BDDK’nın da kredi baremlerini mevcut matrah sayılarına nazaran yine düzenlemesi gerektiğine vurgu yaptı.

TEMMUZDA ARAÇ BULMA KAHRI ARTACAK

Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına üst üste gelen artırımlar, elektrikli araçlara yönelik ilgiyi artırmıştı. kimi markalar iki ayda yapmadığı satışı iki haftada yapmıştı. ÖTV indiriminin gündeme gelmesi ve şarj altyapısı konusunda TOGG’un atağının talebi daha da hızlandırması bekleniyor. Markaların da Türkiye pazarına bilhassa indirim kapsamına giren araçları daha fazla getirmeye çalışacağı belirtiliyor. Fakat bölüm temsilcileri, temmuz ayında araç bulmanın kolay olmayacağını söylüyor. Temmuzda, haziran ayına nazaran daha az aracın Türkiye’ye getirilebileceği belirtiliyor.