Çin’den ulusal güvenlik endişesiyle Tesla modellerine yasak

Reuters haber ajansının lokal bir trafik polisi yetkilisine dayandırdığı haberine nazaran Tesla araçlarının Pekin’in batısındaki bir Çin kıyı beldesi olan ve klâsik olarak Çin başkanlarının yaz tatillerine konut sahipliği yapan Beidaihe’de yasaklandığını bildirdi.

Habere nazaran yasak 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek ve en az iki ay sürecek.

Reuters’in kaynağı, kararın “ulusal meseleler” ile ilgili olduğunu ve önümüzdeki günlerde yasağın resmi olarak açıklanacağını söyledi.

Karar, Çin’in üst seviye hükümet yetkililerinin tabiatı ve tarihi yerleriyle ünlü Beidaihe’de planlanan toplantısı öncesinde geldi. Lakin toplantı tarihleri ​​genellikle zımnî tutuluyor.

Otomobillerde pek çok kameranın olması ve bu kameralardan elde edilen imajların ABD’de depolanması, daha evvel de Çin’de tasalara neden olmuştu.

2021’de Çin hükümeti, Tesla modellerinin askeri alanların ve değerli devlet binalarının yakınına park edilmemesi tarafında ihtarda bulunmuştu.

Çin’den gelen yasağın akabinde Elon Musk, birkaç ay sonra Çin’de yeni bir bilgi merkezi kurmuş ve bilgilerin ülke dışına çıkmayacağını açıklamıştı.