AB liderlerinden Ukrayna ve Moldova’ya “aday ülke” statüsü kararı

Karar, AB başkanlarının Brüksel’deki tepe toplantısı devam ederken açıklandı.

AB Kurulu Lideri Charles Michel, toplumsal medyadaki Ukraynaca ve Rumence açıklamasında, kararı “tarihi” biçiminde nitelendirdi.

“Bugünkü karar AB yolunda çok değerli bir adımı tabir ediyor.” diyen Michel, Ukrayna ve Moldova halklarını tebrik etti.

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen de Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ile Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu’yu tebrik ederek “Ülkeleriniz Avrupa ailesinin modülü. Önderlerin bugünkü tarihi kararları da bunun teyidi.” tabirini kullandı.

Ukrayna, AB’ye adaylık başvurusunu Rusya’nın saldırısının başlamasından 4 gün sonra 28 Şubat 2022’de, Moldova ve Gürcistan ise 3 Mart 2022’de yapmıştı. AB Kurulu, 7 Mart’ta AB Kurulunu görüşünü sunmaya davet etmişti.

AB Kurulu, 17 Haziran’da Ukrayna ve Moldova’ya adaylık statüsü verilmesi istikametinde görüş bildirdi. Kurul, Gürcistan için ise Avrupa perspektifi sunulması ve kriterleri karşılaması kaydıyla durumunun daha sonra tekrar değerlendirilmesini tavsiye etti.

Adaylık statüsü, bir ülkenin uzun yıllar sürecek AB’ye iştirak sürecindeki birinci adımı oluşturuyor. Bir ülkeye aday statüsü verilmesinden sonra şartların yerine getirilmesi kuralıyla ilerleyen evrelerde iştirak müzakereleri başlıyor. İştirak müzakerelerinin başlaması yıllar alabiliyor.