Yetiştiricilerden yem desteği talebi

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Lideri Nihat Çelik, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’ı ziyaret ederek küçükbaş hayvancılık bölümüne ait görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeye ait yaptığı kıymetlendirme yapan Çelik, Bakan Yardımcısı Gürcan’ın kesimin meselelerine karşı epeyce hassas davrandığını, kendilerinin de birtakım taleplerini iletme fırsatı bulduğunu söyledi.

Yem başta olmak üzere girdi maliyetlerinin epeyce arttığını görüşmede lisana getirdiğini aktaran Çelik, “Küçükbaş hayvanlarımız için ek bir kararname ile hibe yem takviyesi verilmesi ve verilecek takviyenin kayıtlı tüm hayvanları kapsaması talebinde bulundum. Bilhassa Tarım ve Orman Bakanlığımızın bütçe konusunda desteklenmesini, Küçükbaş Soy Kütüğü ve Ön Soy Kütüğü Bilgi Sistemi (SOYBİS), Halk Elinde Hayvan Islahı Projesi ile sürü büyütme ve yenileme ile anaç koyun keçi takviye ölçülerinin günümüz kaidelerine nazaran artırılması konularındaki taleplerimizi lisana getirerek bir rapor sundum. Ekseriyetle her yıl mayıs ayı sonu yahut haziran ayını bulan destekleme ödemelerinin bundan bu türlü nisan ayı içerisinde yapılması konusunda yetiştiricilerimizin talepleri olduğunu aktardım.” formunda konuştu.

Destekleme bütçesi içerisinde küçükbaş hayvancılığın hissesinin artırılması gerektiğine işaret eden Çelik, küçükbaş hayvan et üretiminin toplam kırmızı et üretimi içerisindeki hissesinin yüzde 25 olduğunu aktardı.

Geçen yıl 480 bin ton küçükbaş hayvan eti üretildiğini bildiren Çelik, “Bu ölçünün daha fazla artırılmasının tüketime de olumlu yansıyacağını ve kırmızı et açığımızın kapatılabileceğini düşünüyoruz. Münasebetiyle Hazine ve Maliye Bakanlığımızca hayvancılık takviye bütçesinde küçükbaş hayvancılığın hissesinin en az yüzde 25 olması gerektiği talebinde bulundum.” sözünü kullandı.