Uzman ve başöğretmenlik eğitimleri ne zaman başlayacak?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Öğretmenlik Meslek Basamakları Eğitimi için 603 bin 864 müracaat alındığını belirterek, bunlardan 533 bin 359’unun uzman öğretmenlik, 70 bin 505’inin ise başöğretmenlik alanında yapıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, öğretmenlik meslek basamakları imtihan takvimine nazaran 15 Haziran prestijiyle müracaatta bulunanların vilayet kıymetlendirme komitesince yapılan kıymetlendirme sonuçlarına itirazlarının alınmasına başlandı.

İtirazlar, 21 Haziran’a kadar tamamlanacak ve 5 Temmuz’da sonuçlanacak. Eğitim programına katılacaklar 7 Temmuz’da ilan edilecek.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Öğretmenlik Meslek Basamakları Eğitimi için 603 bin 864 müracaat alındığını belirterek, “Bu müracaatların 533 bin 359’u uzman öğretmenlik, 70 bin 505’i başöğretmenlik alanında yapıldı. Özel öğretim kurumlarındaki öğretmenlerden de 280’i başöğretmenlik, 9 bin 724’ü uzman öğretmenlik olmak üzere 10 bin 4 müracaat alındı” bilgisini paylaştı.

Bakanlık olarak öğretmenlerin toplumdaki prestijini artırmak için uğraş göstermeye devam edeceklerini kaydeden Özer, “Öğretmenlerimizi her manada desteklemeye devam edeceğiz. Mesleksel gelişimlerini daima kılmak en öncelik verdiğimiz alandır. Öğretmenlerimiz bundan sonra meslek basamaklarında ilerleyebilecek ve kazandıkları yeni unvanlarla uyumlu halde başta maaş artışı olmak üzere yeni özlük haklarına kavuşmuş olacaklar. Ben bu vesileyle Öğretmenlik Meslek Basamakları Eğitimini alacak tüm öğretmelerimize muvaffakiyetler diliyorum.” tabirini kullandı.

EĞİTİMLER 18 TEMMUZ’DA BAŞLAYACAK

Uzman öğretmenlik eğitimleri 18 Temmuz-5 Eylül, başöğretmenlik eğitimleri ise 18 Temmuz-19 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Yazılı imtihan müracaatları 26 Eylül-3 Ekim tarihlerinde alınacak. Öğretmenlik Meslek Basamakları İmtihanı 19 Kasım’da 81 vilayette gerçekleştirilecek. İmtihan sonuçları 12 Aralık’ta duyurulacak.

Sertifika almaya hak kazanan öğretmenlerin sertifikaları 4 Ocak 2023’te düzenlenecek. Uzman öğretmen/başöğretmen unvanı alan öğretmenler, 15 Ocak 2023’ten itibaren bu unvanlar için öngörülen eğitim öğretim tazminatından yararlandırılacak.

ÜÇ ÇALIŞMA ALANININ EN AZ İKİSİNDEN BİRER ÇALIŞMA YAPMALARI GEREKECEK

Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı’na yazılı imtihana müracaat tarihinin son günü prestijiyle adaylık dahil öğretmenlikte 10 yıl hizmeti bulunanlar müracaat etti. Başöğretmenlik Eğitim Programı’na ise yazılı imtihana müracaat tarihinin son günü prestijiyle uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti olanlar başvurdu.

Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında öğretmen yahut uzman öğretmen olarak misyon yapanlardan Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Eğitim Programı’na başvuranların koşulları taşıyıp taşımadıkları, Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliği çerçevesinde oluşturulan vilayet kurullarınca değerlendirildi.

Uzman öğretmen ve başöğretmen unvanları için müracaatta bulunacaklarda aranan kurallardan biri olan mesleksel gelişim çalışmaları, bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumları ve özel öğretim kurumlarında misyon yapan tüm branş ve alan öğretmenlerinin, her bir alandaki vazifelerden en az birini yapabilecekleri halde “Eğitim Öğretim ve Rehberlik Çalışmaları”, “Yönetime İştirak Çalışmaları” ve “Araştırma Geliştirme Çalışmaları” olmak üzere üç alan olarak belirlendi.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumları ve özel öğretim kurumlarında vazife yapan öğretmen ve uzman öğretmenlerden, uzman öğretmen yahut başöğretmen unvanı için başvuranların mesleksel gelişim çalışmalarını tamamlayabilmeleri için üç çalışma alanının en az ikisinden birer çalışma yapmaları gerekecek.