UNESCO duyurdu: Marsilya, İskenderiye ve İstanbul tsunami tehlikesi altında

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, yayımladığı yeni raporunda, meydana gelebilecek bir tsunaminin Akdeniz yahut yakınındaki büyük kentleri vurabileceğini açıkladı.

Özellikle Marsilya, İskenderiye ve İstanbul’un tehlike altında olduğunu söyleyen örgüt, önümüzdeki 30 yıl içerisinde bir metreden daha yüksek bir tsunaminin ortaya çıkma ihtimalinin neredeyse yüzde 100 olduğunu belirtti.

UNESCO, tsunamilerin meydana geldiği Pasifik ve Hint Okyanusu’ndaki toplulukların çoklukla tehlikelerin farkında olmasına karşın, Akdeniz de dahil olmak üzere başka kıyı bölgelerde hafife alındığını söyledi.

Yayımlanan raporda UNESCO, Akdeniz’deki yeni beş risk altındaki kent ve bölgenin, daha evvel açıklanan 21 ülkedeki öteki 40 “tsunamiye hazır” kasaba ve kente katılacağını vurguladı.

İSTANBUL, LİSTEYE EKLENEN BEŞ BÖLGEDEN BİRİ

Raporda, tsunami riski altında olduğu belirtilen beş kent ise Marsilya, İskenderiye, İstanbul, İspanya’nın Atlantik kıyısında Cádiz yakınlarındaki bir kasaba olan Cannes ve Chipiona olarak açıklandı.

“Tsunamiye hazır” programı, UNESCO’nun önümüzdeki hafta Lizbon’da düzenlenecek BM Okyanuslar konferansı öncesinde başlattığı daha geniş kapsamlı uğraşının bir kesimi olarak öne çıkıyor.

Programın gayesi ise risk altındaki tüm toplulukların 2030 yılına kadar oluşabilecek bir tsunami durumunda ne yapacaklarını bilmelerini sağlamak olarak açıklanıyor.

Program ile ilgili konuşan Unesco baş tsunami uzmanı Bernardo Aliaga, “2004 ve 2011’deki tsunamiler bir uyandırma çağrısıydı” derken, “2004’ten bu yana çok yol kat ettik. Bugün daha inançtayız. Lakin hazırlık konusunda boşluklar var ve güzelleştirmemiz gerekiyor, ikazların ziyaretçiler ve topluluklar tarafından anlaşıldığından emin olmamız gerekiyor” tabirlerini kullandı.

“Akdeniz dahil okyanusun birçoklarını kapsayan 12 tsunami ikaz merkezi kurmak için çalışmalar yapıldı” halinde konuşan Aliaga, “Akdeniz dahil birçok bölgede tsunami riski hafife alınıyor” dedi.