Türk Eximbank ile SERV arasında mutabakat zaptı

Türk Eximbank’ın memleketler arası kuruluşlarla işbirliğine verdiği ehemmiyet çerçevesinde mutabakat zaptı imzaladığı yabancı ihracat takviye kuruluşları ortasına İsviçreli muadil kuruluşu Swiss Export Risk Insurance de (SERV) katıldı.

Türk Eximbank’tan yapılan açıklamaya nazaran, Ticaret Bakanlığı uhdesinde 21 Haziran 2022’de Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye-İsviçre Yüksek Seviyeli Ekonomik Ticari İş birliği toplantısı kapsamında düzenlenen imza merasiminde mutabakat zaptını Türk Eximbank ismine Genel Müdür Ali Güney imzaladı.

Anlaşma ile iki kuruluş ortasında başta ihracat kredi sigortası olmak üzere çeşitli mevzularda bilgi alışverişi ile iki ülke firmalarının üçüncü ülkelerde ortak üstleneceği projeler kapsamında sigorta, koasürans, reasürans ve garanti düzenekleri aracılığıyla işbirliği hedefleniyor.

Türk Eximbank, ihracatçılara daha kapsamlı takviye sağlayabilmek emeliyle öbür ihracat kredi kuruluşları ve yabancı finans kuruluşlar ile misal mutabakat zaptı ve iş birliği mutabakatlarının sayısını artırmaya devam edecek.