‘TÜİK’i asgari ücretlinin, emeklinin enflasyonunu ayrıca hesaplamaya çağırıyoruz’

Türkiye Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Lideri İstek Çerkezoğlu ve DİSK İdare Şurası üyeleri, enflasyon oranlarını açıklayan TÜİK’in önünde basın açıklaması yapmak için Ankara’daki Necatibey caddesinde bir ortaya geldi.

Polis, DİSK’lilerin TÜİK önüne yürümesine ve orada açıklama yapmasına müsaade vermedi. DİSK’liler Necatibey’de TÜİK’e “gerçek enflasyon sayılarını açıkla, personelin, işçinin ekmeği ile oynama” daveti ile basın açıklaması yaptı.

Çerkezoğlu, buradaki konuşmasında şunları söyledi:

“Bu ülkede emeği ile geçinen milyonlarca çalışanın kamu çalışanının işçinin fiyatını belirleyen en büyük fiyat belirleyicisi pozisyonuna gelen TÜİK önünde TÜİK’i gerçekleri açıklamaya çağırmak ve emekçinin emeklinin işçinin ekmeği ile oynamaması için davette bulunmak için geldik. TÜİK, önünde yapmak istediğimiz basın açıklamasını burada gerçekleştiriyoruz. Şunun altını çizmek isterim ki bu ülkede ve dünyada herkes açısından görüşlerini tabir etmek tenkitlerini sunmak için toplanmak ve şov yürüyüşü yapma hakkı en temek insan haklarından bir adedidir. Maddelerde ve anayasada korunma altına alınan bu hakkın kullanımını engellemek asla kabul edilemez. Bu tavrı kabul etmediğimizi ve protesto ettiğimizi tabir etmek isterim.

TÜİK, biraz evvel haziran enflasyonunu açıkladı. Aylık 4,95, yıllık 78,62, şaşırdık mı bu sayılara hayır şaşırmadık. Zira TÜİK yıllardır, bilhassa iktidarın fiyatları baskılama siyasetini hayata geçirmesi için enflasyonu da bütün dataları de perdeleyerek ve karartarak açıklıyor. Bugün 6 aylık enflasyon oranı aşikâr oldu, bu oran çalışanlar, işçiler, memurlar, emekliler için büyük kıymet taşıyor. Temmuz ayında fiyatlara yapılacak artırımlar, memur maaşları, emekli aylıkları bu enflasyona bakarak belirleniyor. Yani ülkemizin yüksek enflasyonlu bir sürece girdiği, her gün daha fakirleştiğimiz ve bu ülkede yaşayan çok küçük bir azınlık dışında 84 milyonun geçinemediği bu süreçte, 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak fiyatlar işte bu 6 aylık enflasyona nazaran belirlenecek.

Milyonların cebine girecek para, milyonların sofrasına gelecek ekmek adeta TÜİK tarafında belirleniyor. TÜİK, ülkemizde adeta en büyük işveren üzere. Bütün emek gelirleri onun açıkladığı oranlara nazaran belirleniyor. O nedenle enflasyonun eksik, kusurlu ölçülmesi işçilerin hakkının gasp edilmesi demektir. TÜİK, enflasyonu düşük açıklayarak personelin, memurun emeklinin ekmeği ile oynuyor, enflasyonu düşük açıklayarak her gün soframızdaki ekmeğin bir dilim daha küçülmesine yol açıyor. Ekmeğimizi, emeğimizi savunmak için buradayız. Enflasyonun hakikat ölçülmesi için, TÜİK’e misyonunu hatırlatmak için buradayız. Halkın hissettiği enflasyon öbür, TÜİK’in açıkladığı enflasyon ise çok öteki.

“Enflasyonu gerçek ölçün, işinizi yanlışsız yapın”

40 defa söyledik burada bir defa daha söylüyoruz; TÜİK işini gerçek yapmıyor, kendini enflasyonla çaba kurumu üzere görüyor. TÜİK, sayılarla uğraş ederek enflasyonu düşük göstermeye çalışıyor. Enflasyonla uğraş etmek bir kamusal kurum olan TÜİK’in vazifesi değildir, ülkeyi yöneten siyasi iktidarın, Merkez Bankası’nın vazifesidir. TÜİK, siyasi iktidarın fiyatlarımızı her gün geriye götüren siyasetlerine açıkladığı enflasyonla alt oluyor. Biz asla bunu kabul etmiyoruz. TÜİK’in misyonu milyonlarca emekçinin, işçinin ekmeğini korumak ve bunun için enflasyon sayılarını gerçek, şeffaf ölçmektir. Biraz uzaktan da olsa TÜİK idaresine sesleniyoruz; enflasyonu gerçek ölçün, işinizi gerçek yapın. Şeffaf davranın, daha fazla ayrıntı açıklayın. Enflasyon hesaplamasını, ayrıntı dataları sendikalarla, bilim insanları ile paylaşın. Kamuoyunun kontrolüne açın. Yüksek enflasyon periyodunda sırtınızda büyük bir yükümlülük var.

“Milyonları açlığa, sefalete mahkum ediyorsunuz”

Biz TÜİK’e kapılarınız açık olsun, şeffaf olun dedikçe, bilgi karatıyor. Son örneği de enflasyon sepeti olarak bildiğimiz, enflasyona temel unsur fiyat listesinin açıklamıyor. 1933 yılından beri açıklanan bilgiler artık karartılıyor. DİSK olarak sorduk, neden açıklamıyorsunuz bu sayıları bizlerle paylaşın dedik. Gelen cevap son derece gayrı önemli. Dediler ki enflasyon sepetindeki o sayıları açıklarsak halk bu sayıları yanlış anlıyormuş. Aslında şöyledekileri şu; sayılar açıklandıklarında bu ülkede milyonlarca personel, işçi, emek çalışmaları yapanlar gerçek sayılarla TÜİK’in sayılarını yan yana koyduğunda ortadaki makası, gerçekleri daha açık görecek. Bu nedenle dataları karartıyorlar. TÜİK’in açıkladığı işsizlik sayılarının da gerçek işsizlikle ilgisiz sayılar. Bugün Türkiye’nin en büyük sorunu işsizlik, Türkiye’de yaşayan beşerler işsizliği elle tutuyor, gözle görüyor. Bilhassa genç ve bayan işsizliği rekorlar kırarken TÜİK işsizlik sayılarını da daima kararttı. Biz yıllarca gerçek işsizlik sayılarını DİSK-AR’ın hesaplamasıyla açıkladık. 10 yıl sonra TÜİK artık geniş tarifli işsizliği de açıklamaya başladı, 10 yıl sonra. Artık buradan uyarıyoruz, enflasyonda da birebirini yapıyorsunuz. Dataları karartarak, sayıları perdeleyerek, enflasyon sayılarını düşük açıklayarak milyonları açlığa, sefalete mahkum ediyorsunuz. Gelin bu yanılgılı, yanlış yoldan dönün. İktidarların maşası olmayın, halkın, kamunun kurumu olun.

TÜİK’i taban ücretlinin, emeklinin, dar gelirlinin enflasyonunu ayrıyeten hesaplamaya çağırıyoruz. Gerçek enflasyon sayıları üzerinden emeğimize, ekmeğimize sahip çıkmak istiyoruz. Bunun yapılmaması açıkça cürümdür. Kamusal bilgileri tahrif etmek, buna girişmek büyük sorumluluktur, kabahattir. İktidarın direktifleri doğrultusunda enflasyon açıkladığınızda bilin ki milyonlarca çalışanın işçinin, onların çocuklarının, daha doğmamış çocuklarının vebali TÜİK’in boynunda olacaktır. 20 yıldır ülkeyi yöneten AKP’ye hükümete, sesleniyoruz. TÜİK’i rahat bırakın. TÜİK’in hesaplamalarına müdahale etmeyin. Sayılarla uğraş ederek enflasyon düşmez. Siz TÜİK’e enflasyonu düşük açıklattığınızda düşen, azalan tek şek TÜİK’in güvenilirliği oluyor. TÜİK, enflasyonu eksik açıkladıkça azalan şey çalışanın, işçinin ekmeği, alım gücü oluyor.

“Tüm işçileri, emeğimize, ekmeğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz”

Milyonlarca, personel ve işçi, gerçek enflasyonu her gün yaşayarak biliyor. Sizin TÜİK’e açıklattığınız bu enflasyon sayılarına bu ülkede fiyatı ile geçinen milyonlar asla inanmıyor. Bu ülkede, işsizlik, yoksulluk, açlık, açlık sonun altında bir taban fiyat var. Bu ülkede açlık hududunun altındaki fiyat ortalama fiyat haline geldi. Bu ülkede o açlık sonunun altındaki minimum fiyatın yarısı ile geçinmeye çalışan milyonlarca emekli var. Bu ülkenin bütün pahalarını biz üretiyoruz lakin biz büyümüyoruz. Enflasyonla gayret etmek için gerçek yapısal adımlar atın. İktisat de toplam bir güzelleşme olacak bunun için üretime dayalı, kalıcı teminatlı istihdam yaratacak bir ekonomik siyasete muhtaçlık var. Tümüyle TL’nin değersizleştirilmesi ve emeğin ucuzlatılması üzerine heyeti büyüme siyasetinden vazgeçin. Fakirleştiren bu büyümeden emekçiye, işçiye hayır gelmiyor. TÜİK gerçekleri açıkla Ekmeğimizle oynama! Çalışanların, işçilerin, emeklilerin ekmeğiyle oynamayın. Ülke tarihinin görülmemiş bir bölüşüm şokunu yaşıyoruz. Bu ülkede ürettiğimiz pahanın hakça paylaşıldığı, eşitliğin, adaletin ve kardeşliğin olduğu, demokrasinin tüm kurum ve kuralları ile işlediği bütün pürüzlerin kaldırıldığı emeğin Türkiye’sini daima birlikte kendi ellerimizde buracağız. Tüm işçileri, emeğimize, ekmeğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz.” (ANKA)