Trans-Sahra Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin yapımı hızlandırılacak

Cezayir ile Nijerya, Trans-Sahra Doğalgaz Boru Sınırı Projesi’nin (TSGP) hızlandırması konusunda mutabakata vardı.

Nijerya’nın başşehri Abuja’da düzenlenen Cezayir-Nijer-Nijerya üçlü toplantısı sonrası Cezayir Güç ve Madenler Bakanı Muhammed Arkab’ın Cezayir haber ajansında yazılı açıklamasına yer verildi.

Bakan Arkab, toplantıda oluşturulan teknik takım aracılığıyla istişarelere devam edilmesi, bu takımın tüm teknik ve mali kalemleri inceleyerek, fizibilite çalışmalarını hazırlamasının kararlaştırıldığını kaydetti.

Abuja’daki toplantıyı değerli ve başarılı olarak nitelendiren Arkab’a nazaran, ülkeler ortasında gerçekleştirilecek bir sonraki üçlü toplantının en geç temmuz ayı sonlarında Cezayir’de düzenlenmesi konusunda mutabakata varıldı.

Cezayirli Bakan Arkab ayrıyeten Abuja’da gerçekleştirilen toplantının, TSGP’yi hayata geçirme yolunda birinci yapı taşlarını oluşturduğuna işaret etti.

16 Şubat 2022’de Nijer’in başşehri Niamey’de yapılan bir evvelki toplantıda TSGP projesi için şimdiki bir fizibilite çalışması başlatmak gayesiyle bir çalışma kümesinin oluşturulması istikametinde bir yol haritasının temelleri atılmıştı.

Trans-Sahra Doğalgaz Boru Çizgisi Projesi’nin (TSGP) hayata geçirilmesi hedefiyle dün Nijerya’nın başşehri Abuja’da bakanlar seviyesinde Cezayir-Nijer-Nijerya üçlü toplantısı düzenlenmişti.

1040 kilometreden fazla aralık kat ediyor

Trans-Sahra Doğalgaz Boru Sınırı (TSGP) projesi, Nijer Irmağı’nın Nijerya’nın güneyindeki deltasında bulunan gaz alanından kuzeyde Nijer sonuna kadar 1040 kilometreden fazla ara kat ediyor. Boru çizgisi, Cezayir hududundaki Ayn Kazzam vilayetine ulaşmak için Nijer üzerinden yaklaşık 850 kilometre kadar seyrine devam ediyor.

Cezayir’de de yaklaşık 2 bin 300 kilometrelik bir arayı aşarak ülkenin kuzeyine ulaşan boru çizgisi, buradan ikisi İspanya biri İtalya’ya gerçek üç sınır ile Avrupa’ya ulaşıyor.

Boru çizgisinin Cezayir kısmında, ülkenin güneyindeki Tamanraset’ten kuzeye, oradan da Avrupa’nın güneyine kadar gazın nakli için altyapı hazır bulunuyor. Temas için Nijer sonundan Tamanraset vilayeti ortasında yaklaşık 400 kilometrelik bir aralık kalmış durumda.

Trans-Sahra Boru Sınırı planlanan rotaya nazaran, başşehir Cezayir’in 500 kilometre güneyindeki El-Agvat vilayetinde bulunan ülkenin en büyük gaz alanı Hasi er-Reml’e ulaşıyor. Çizgi, İtalya’ya geçmek için tek koldan doğuya, İspanya’nın güneyi için iki koldan batıya ayrılıyor.

Projenin uygulanmasındaki gecikme

Uzun yıllar evvel uygulamaya konulması beklenen TSGP gecikmiş bir proje. Periyodun Cezayir Güç Bakanı Şekib Halil’in 2007’de yaptığı açıklamada, gecikmenin, yüksek maliyetten değil de başlatıldığı periyoda nazaran gaz alıcı eksikliğinden kaynaklandığını tabir etmişti.

Uzmanlar, başladığı devirde 13 milyar dolar olan proje maliyetinin günümüzde 20 milyar doları aştığını belirtiyor.

Buna ek olarak, birçok Avrupa ülkesinin başlattığı pak güç projesinin de TSGP’yi olumsuz etkilediği ve uygulamaya geçilmesini geciktirdiği tabir ediliyor.