Tapucom’da bireysel gayrimenkullerin satışı başladı

Leyla İLHAN / İSTANBUL

Uzun yıllardan bu yana yalnızca kurumların elindeki gayrimenkulleri onlinde açık artırma ile satan
Tapucom Teknoloji Pazarlama (Tapu.com), artan taleple birlikte stoklar daha süratli eriyince ferdî mülklerin de satışına da girdi.

Şirket, kurumsal firmalara sunduğu açık artırma prosedürünü bireylere de uyguluyor. Daha fazla gayrimenkul satmak için ferdî portföy satışına da girdiklerini söyleyen Tapu.com Kurucu Ortağı Emre Erşahin, “Bireyselde daha evvel pazarda hiç sunulmayan bir hizmeti sunmaya başladık. Tek Yetki Mukavelesi kapsamında, değerlemeden, fotoğraf çekimine, mülk sahibi ilan verdikten sonra, ilanla ilgili çalan telefona ve yer göstermeye kadar tüm hizmetleri mülk sahibi ismine biz yapıyoruz” dedi. Yılın başından beri verdikleri hizmeti, SPK lisanslı değerleme uzmanı takımlarıyla gerçekleştirdiklerini anlatan Erşahin, “Satıcıya satış vadesi ile alakalı yüksek ve alçak fiyatlı baremlerle satış taktiğine yardım ediyoruz. Ayrıyeten satıcıya gerçek vakitli raporlama yapıyoruz” bilgisini paylaştı.

Piyasa kıymetiyle satılması sağlanıyor

Bireylere yönelik bu hizmeti şimdilik Ankara, İstanbul ve İzmir’de sunduklarını verdiklerini Erşahin, bu sayıyı 10 büyük ile çıkarmayı planladıklarını açıkladı. Satıcıdan kurul almadan verdikleri hizmette kurumsal firmaların mülkleri için uyguladıkları açık artırma metodunu bireyler için de verdiklerini kaydeden Erşahin, böylelikle eserin piyasa bedeliyle satılmasını sağlandığını söyledi.

Kurumsal tarafı geçecek

“Bu yıl kurumsal tarafın asıl büyük işleri olmasını öngördüklerini lakin daha yılın sonuna varmadan ferdi portföyün kurumsal portföyü geçeceğini düşünüyoruz” diyen Erşahin, şu anda satışta olan portföylerin üçte birinin kişiselden geldiğini, lakin süratli bir formda ortayı kapattıklarını kaydetti. Kurumsalda şirketlerin eline geçen gayrimenkulün çok süratli artmadığını, kişiselle birlikte çok süratli bir formda büyüme imkanı da yakalayacaklarını tabir eden Erşahin, “Biz başka şirketlerden farklı olarak gayrimenkul uzmanlarımıza da fiyatsız pazarlama ve tanıtım sağlıyoruz. Böylelikle daha fazla süreç yapabiliyorlar” diye konuştu.

Arsada satış suratı yüksek

Emre Erşahin, son yıllarda yere olan talebin de yükseldiğine dikkat çekti. “Gıda iklim krizlerinden ötürü hem imarlı arsa, hem de tarla alınıyor” diyen Erşahin şunları söyledi: “10 ile 20 dönüm ortasında yerlerde önemli talep var. Ayrıyeten yerde fiyatların daha uygun olması ve görme gereksinimine pek gerek duyulmamasından ötürü yerde satış suratı daha yüksek.”

“Gayrimenkul yetiştiremiyoruz”

Satış hacimlerinin yıllık 3 kat arttığını belirten Emre Erşahin, “Şu an tarihlerindeki en düşük portföye sahibiz. Çok süratli satış olduğu için neredeyse mal yetiştiremiyoruz. Elimizde birebir anda satışta olan 761 tane satılık gayrimenkul var. Genelde bu oran 1500 civarlarında olurdu” dedi. Taleple birlikte ayda 300 süreç yapar hale geldiklerini de kaydeden Erşahin, “2021’de yılın tamamında 2 bin süreç yapıyorduk. Amacımız bu yıl 4 bin 100 süreç yapmak. Daha fazlasını bulsak, daha fazlasını da satacağız” dedi. Türkiye gayrimenkul pazarında geçen yıl 3 milyona adet gayrimenkul satıldığını söyleyen Erşahin, maksatlarının bu pazardan yüzde 1 hisse almak olduğunu açıkladı. Erşahin, bunun da 30 bin adet satışa karşılık geldiğini kaydetti.

Müteahhitlerin yeni projelerini de satacak

İkinci el konutun yanı sıra ayrıyeten yeni konut için projeler kısmını de açtıklarını anlatan Emre Erşahin, “Burada müteahhitlerin yeni projelerini de satacağız. Bunun için yeni projelere uygun kat planlarını da gösteren öbür programlardan farklı program da hazırlıyoruz” diye konuştu.