Sürü İDA projesinde yeni aşamaya geçildi

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Sürü İnsansız Deniz Araçları (İDA) projesine projesinde yeni bir etaba geçildiğini duyurdu.

SSB tarafından başlatılan ve ASELSAN ile alt yüklenicisi KOBİ’lerce yürütülen İDA projesinde de çalışmalar sürüyor. ALBATROS-S Sürü İDA’dan sonra “ailenin yeni ve daha büyük üyesi” MİR İDA ASELSAN-Sefine Tersanesi iş birliğinde geliştirildi. İki İDA birinci kere birlikte misyon yaptı.

Konuya ait bilgi veren Savunma Sanayii Başkanı(SSB) İsmail Demir, projeyle insansız deniz araçlarının sürü halinde farklı formasyonlar ve misyonlarla kullanılmasını hedeflediklerini belirterek, bu kapsamda Sürü İDA’lara yeni yetenekler kazandırmaya devam ettiklerini bildirdi.

İnsansız deniz araçlarını birkaç farklı koldan geliştirmeye devam ettiklerini söz eden Demir, şu bilgileri verdi: “Tıpkı İnsansız Hava Araçlarında (İHA) yaptığımız üzere, İDA’ların da sürü halinde hareket ettiği projemize de tüm süratimizle devam ediyoruz. Bilindiği üzere daha öncesinde Sürü İDA projemizde ALBATROS-S İDA’larla 4’lü sürü denemesi yapmıştık. Bu sürünün daha da gelişmesi ve daha kompleks kabiliyetleri içermesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Sürümüze yeni ve daha büyük güç olarak MİR İDA’yı ekledik. MİR İDA, değerli yararlı yük taşımak ve ülkemiz için kıymetli bir kabiliyeti alanda göstermek için yürüttüğümüz öbür bir proje içinde geliştiriliyor. Sürü projemizde, sürü mimarisine yeni kabiliyet olarak birbirinden farklı İDA’ların sürüye katılabilmesini ekledik. İki farklı uzunluk ve kabiliyette İDA ile alanda denemesini başarılı halde gerçekleştirdik. İDA sürümüzü ALBATROS-S ve MİR İDA’lardan oluşturduk. Geliştirilen altyapı, rastgele bir İDA’nın sürü ögesi olarak eklenmesine yahut sürüden ayrılmasına imkan sağlıyor. Çalışmalar kapsamında çevresel farkındalık, seyir ve algılama teknolojileri üzerinde ayrıntılı faaliyetler icra ediliyor. Farklı sensörlerden alınan datalarla otomatik engel/nesne algılanması ve dinamik hareket yapılabiliyor. Geliştirilmiş algoritmalarla hayata geçirilen teknoloji sayesinde İDA’lararası misyon paylaşımı icra ediliyor. Sürü kabiliyetli İDA’larımız, yerli ve ulusal özgün haberleşme sistemi, denetim sistemi, çoklu ve yedekli haberleşme sistem mimarisi, GNSS karıştırması altında misyona devam edebilme üzere kabiliyetlere sahip. Dünyada sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı böylesine bir projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İnanıyorum ki İDA’lar, sürü halinde Mavi Vatan’ın korunmasında kıymetli operasyonel kabiliyetler sunacak. Projede farklı vazife ve formasyonların denenmekte olduğu ikinci kademe faaliyetlerine devam edeceğiz.”