Sri Lanka’da akaryakıt satışı 2 haftalığına askıya alındı

Sri Lanka, İngiltere’den bağımsızlığını elde ettiği 1948 yılından bu yana ekonomik açıdan en berbat günlerini geçiriyor.

Geçen yılın sonlarından bu yana temel gereksinim unsurlarını dahi ithal edemeyen ülkede, son olarak akaryakıt satışına kısıtlama getirildi.

Ancak 1 gün yetebilecek yakıtın kaldığı belirtilirken, temel hizmet alanları dışına yakıt satışının durdurulduğu açıklandı.

Hükümet Sözcüsü Bandula Gunawardana, “Bu gece yarısından itibaren, sıhhat kesimi üzere temel hizmetler haricindekilere yakıt satışı olmayacak. Elimizdeki küçük rezervi korumak istiyoruz.” tabirini kullandı.

Gunawardana, “verdikleri rahatsızlıktan” dolayı de halktan özür diledi.

İKİ BAKAN PETROL İÇİN RUSYA’YA GİTTİ

Enerji Bakanı Kanchana Wijesekera, sonlu yakıt stokunun hafta boyunca sonlu istasyonlara dağıtılacağını belirterek bir sonraki sevkiyatlar ülkeye erişene dek toplu taşıma, jeneratörler ve sanayilere öncelik verileceğini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığının ve Sri Lanka’nın Moskova Büyükelçisi’nin akaryakıt konusunda çalışmalar yaptığını lisana getiren Wijesekera, “Rus hükümetinden yahut Rus firmalarından direkt petrol almak bizim için avantaj. Devam eden görüşmeler var.” dedi.

Wijesekera, iki bakanın, Rus yetkililerle direkt yakıt satın almak hedefiyle yaptığı görüşmelere devam etmek için bugün Rusya’ya gideceğini söyledi.

Rusya ile Ukrayna ortasında devam eden savaş nedeniyle global petrol fiyatları yükselişe geçti. Rus petrolüne yönelik ambargo nedeniyle ucuzlayan Rus ham petrolü, krizdeki Sri Lanka üzere pek çok ülkenin ilgisini çekiyor.

Bazı Güney Asya ülkeleri üzere Sri Lanka da Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşta tarafsız kaldı.

SRİ LANKA’DAKİ DURUM

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan ülkede halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının akabinde mart sonunda protestolarını ağırlaştırmıştı.

Başbakanlık Ofisinin etrafında 9 Mayıs’ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları ortasında arbede yaşanmış, başşehir Kolombo’da askeri birlikler misyona çağrılmıştı.

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs’ta istifa etmiş, kabine de feshedilmişti.

Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa, ülkede daha evvel 3 devir başbakanlık yapan Ranil Wickremesinghe’yi 12 Mayıs’ta başbakanlığa atamıştı.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, hükümet, protestolar sırasında kamu malına yahut diğerlerine ziyan veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda ortalarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetmiş, 250 kişi yaralanmıştı.

Sri Lankalılar halihazırda yakıt kasveti, elektrik kesintileri ve artan besin ile ulaşım fiyatları nedeniyle sıkıntı günler geçiriyor.

Başbakan Wickremesinghe, 22 Haziran’da yaptığı açıklamada, ülkesinin iktisadının çöktüğünü ve petrol ithalatı için bile ödeme yapamadıklarını duyurmuştu.

Uluslararası Para Fonu ile bir kurtarma paketine ait müzakerelerin sonucunu beklemeden, bu yıl vadesi gelen 7 milyar dolarlık dış borcunu ödeyemeyeceğini açıklayan ülkenin 2026’ya kadar yıllık ortalama 5 milyar dolar ödemesi gerekiyor.