Roscosmos: Batı uzayda savaşa doğru ilerliyor

Russia 24 ile yaptığı bir röportajda Rogozin, Lockheed Martin, Boeing, SpaceX ve başkaları üzere özel Amerikan şirketlerinin artık “belirli bir gayeyle görevlendirildiğini tez etti.

Bu amacın kızılötesi radar aygıtları aracılığıyla hem görsel hem de gerçek vakitli olarak bilgi toplanmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Rogozin ”Bu datalar, Ukrayna kuvvetlerinin “balistik füze güdümünde yahut çoklu fırlatma roket sistemi operasyonunda” kullanması için toplanıyor” dedi.

Roscosmos yöneticisi, bu durumun Starlink üzere uydu irtibat şirketleri için de geçerli olduğunu söyledi.

Z HARFİNİ UZAYA TAŞIMIŞTI

Ukrayna saldırısının başlamasından bir ay sonra Moskoca, uzaya yeni bir roket göndermişti.

Fırlatmada, Ukrayna’ya yönelik ataklarda Rus ordusuna ilişkin askeri araçlarda görülen ‘Z’ harfi Soyuz 2.1a roketinin üzerine yazıldı.

Böylelikle Rusya, Ukrayna’daki operasyonlarına dair sembolünü uzaya taşımış oldu.

MARS VAZİFESİ ASKIYA ALINMIŞTI

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) ile ortasındaki ortak Mars misyonu olan ExoMars programını Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzları nedeniyle askıya aldığını duyurmuştu.

ESA tarafından yapılan açıklamada, “Avrupa kıymetlerine tam hürmet göstererek uzay programları geliştirmek ve uygulamakla vazifeli hükümetler ortası bir kuruluş olarak, Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı, insan kayıplarını ve trajik sonuçları derinden kınıyoruz” denildi.