Politika faizi kadar karar metni de önemsizleşti

Şebnem TURHAN

Merkez Bankası PPK yüzde 73,5’e ulaşan yıllık enflasyonda zirve noktasına ne vakit ulaşılacağı bilinmezken haziran ayı toplantısında da faizlerde değişikliğe gitmedi. 2021 Eylül’den itibaren üst üste 4 toplantıda 500 baz puanlık faiz indirimi yapan Merkez Bankası PPK ocaktan bu yana da faizi yüzde 14’te sabit tutuyor.

Ekonomistler siyaset faizinin değersizleştiğini yetkililerin belirttiğini lisana getirerek PPK metinlerinin de artık piyasa açısından çok ehemmiyet arz etmediği görüşünde.

İç talebi azaltmaya yönelik yeni adımlar gelecek

Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu: Genel çerçeve prestijiyle MB’nin heyet karar metninde kıymetli bir değişiklik bulunmuyor. MB dışarıda artan global riskler ve enflasyon, içeride güçlü büyüme ve süreksiz enflasyon vurgusunda bulunmaya devam ediyor. MB elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi için kullanacağını söylüyor. Burada TL’nin cazibesini arttıracak faiz aracını da kullanmasını beklemeliyiz ancak MB makro ihtiyati siyasetler ile bunu başarmaya çalışacağını söylüyor. İktisadi kavramlar ile belirtmek gerekirse makroihtiyati siyasetler para siyasetine ikame değil tamamlayıcıdır. Sıkı para siyaseti olmadan bu siyasetler tamamlayıcılık fonksiyonunu de tam göremez. KKM’nin daha cazip hale getirilmesinden, kredi kompozisyonunu iç talebi azaltmaya yönelik birçok yeni adım muhtemelen gelecektir.

Politika sürdükçe enflasyonda bariz düşüş ihtimali az

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atılım Murat: Görünen o ki TCMB önümüzdeki devirde de faizi bir siyaset aracı olarak kullanmayacak, enflasyon gayreti makroihtiyati önlemler üzerinden devam edecek. Metinde vurgu yaptığı kredilerin takibi konusunda bir noktada kredi şartlarının sıkılaştırılabileceği yorumunu yapabiliriz. İktisat krediler kanalı üzerinden soğutulmaya çalışılabilir fakat sonuç olarak Merkez Bankası bunları yapsa bile enflasyonla uğraş makroihtiyati önlemlerle sürecek. Bugüne kadar 8-10 aydır şunu gördük ki bu önlemler üzerinden enflasyonu düşürmenin imkanı yok. Enflasyonda tepe seviyeyi bile görmedik nerede tepe olacağını da bilmiyoruz. Merkez Bankası’nın bu siyaseti devam ettiği sürece de enflasyonun bariz biçimde düşme ihtimali az. Destekleyici siyaset uygulayan büyük merkez bankası olarak ta TCMB, Avrupa Merkez Bankası’nı kastediyor. Ancak ECB dışında başta Fed olmak üzere büyük merkez bankaları da çok agresif davranıyorlar. Ve global finansal şartlar da sıkılaşmaya devam edecek.

TL teminatların önceliklendirilmesine ait adımlar sürebilir

Coface Ekonomisti Seltem İyigün: Merkez Bankası beklentilere paralel biçimde faizini sabit tuttu. Sene sonuna kadar Merkez Bankası’nın siyaset faizini sabit tutmasını bekliyoruz. Enflasyon ile gayret makroihtiyati tedbirler çerçevesinde devam edecektir. Bu ay metinde yer alan tabirden de, kredilerin kullanım hedeflerinin yakından takip edilmeye devam edeceğini anlıyoruz. Burada tercih edilen, kredilerin döviz talebi oluşturmaması, bunun yerine ihracat ve üretimi destekleyen gayeler için kullanılması olarak kıymetlendirilebilir. Gerçekten, bu ögeler, yeni iktisat planının kıymetli sac ayaklarından biri. Bu manada selektif kredi siyasetinin devam etmesi beklenebilir. Liralaşma tarafında ise likidite siyasetinin öne çıkmaya devam ettiğini görüyoruz. TL teminatların önceliklendirilmesi ve daha uzun vadeye yayılmasına ait adımlar devam edebilir. Öte yandan nakdî transfer sisteminin bir değerli bileşeni de enflasyon beklentileri olduğundan buradaki süratli bozulmanın önüne geçilebilmesi de kıymet taşıyor.

Politika faizini sabit tutmaya devam etmesi muhtemel

Gedik Yatırım Baş Ekonomisti Serkan Gönençler: TCMB siyaset faizini beklendiği üzere yüzde 14,0’te sabit tutarken, verdiği iletilerle da hiçbir sürprize yer vermiyor. Buna nazaran, TCMB enflasyondaki yükselişi ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının süreksiz tesirlerine ve global güç, besin ve ziraî emtia fiyatlarındaki artışlara bağlamaya ve de global barış ortamının yine tesis edilmesi ve enflasyonda baz tesirlerinin ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmeye devam ediyor. İlerleyen süreçte TCMB’nin siyaset faizini sabit tutmaya devam etmesi ve kredilerin selektif kesimlere yönlendirilmesi emeliyle makroihtiyari siyaset adımlarını uygulamaya (örneğin ek ZK adımları) devam etmesi beklenen görünüyor.