Öztunç: Yangına gece havadan müdahale edilemedi

CHP Genel Lider Yardımcısı Ali Öztunç, CHP Genel Lider Başdanışmanı Gençosman Killik, CHP Konya Milletvekilleri Abdüllatif Şener ve İsmail Atakan Ünver, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ile birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Öztunç, Marmaris’te dün akşam çıkan orman yangınıyla ilgili, “Belli ki birileri yakmış, sabotaj ihtimali çok yüksek. Belediye liderlerinin yaptığı açıklamalar da bu istikamette. Bir sabotaj olduğu görülüyor. Umarım havadan müdahaleler ile yangın söndürülür ve geçen yılki imajlar bir kere daha yaşanmaz.” diye konuştu.

Öztunç, “Hükümet, ‘Gece görüşlü yangın söndürme helikopterini dahil ettik’ demişti. Dün gece havadan müdahale edilemedi. Yangın sönecekti lakin müdahale olmadı. Zira gece görüşlü yangın söndürme helikopteri yok. Hiç ders almamışlar. Birebir iş bilmezlik, birebir becerisizlik, birebir dağınıklık devam ediyor. Geçen yıl neyse bu yıl birebiri yaşanıyor. Biz, bu sineması geçen yıl izlemiştik.” dedi.

Tedbir alınması noktasında ikazda bulunan Öztunç, “Yazın başında uyarıyoruz. Yazın tekrar kuru geçeceğini bilerek, tekrar yangın çıkma ihtimalinin yüksek olduğundan hareketle uyarıyoruz. Önlem alın. Helikopterse helikopter, uçakça uçak, gece görüşlü helikopter ise helikopter. Yangın söndürme grubuna katın.” diye konuştu.

Öztunç, CHP tarafından Konya Ovası’ndaki sulama kahrıyla ilgili yapılan çalışma hakkında CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener’e kelam verdi. Şener, 15 Haziran’da Konya’ya giderek başta Devlet Su İşleri olmak üzere meslek odaları ve ilgilileriyle görüştüklerini söyledi. Şener, “Çok sayıda kuyu var. Kıymetli bir kısmı kaçak kuyu olarak kabul ediliyor. Lakin bu kuyular sulamada kullanılıyor. Elektrik şebekesi bağlanıyor. Fiyatları ödeniyor. Lakin ruhsatsız olması nedeniyle elektrik fiyatları çok yüksek. Kredi imkanlarında da sınırlamalar yapılıyor. Kimi çiftçiler, yararlanması gerekenler avantajlardan yararlanamıyorlar. Devletin resmen sulamaya müsaade verdiği kuyuları ikiye ayırıp ruhsatlı ve ruhsatsız olarak ayırmanın adaletle alakası yoktur.” sözlerini kullandı.

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener ise şunları söyledi:

“15 Haziran günü Konya’ya gittik. Orada başta Devlet Su İşleri olmak üzere Ziraat Odası ve Jeoloji Mühendisleri Odası’nı ziyaret ettik. Konya Ovası’nın sulanması ile ilgili sorunları tespit etmeye çalıştık. Değerli sıkıntılar olduğunu gördük. Çok sayıda kuyu var. Bunların değerli bir kısmı, üçte ikisi kaçak kuyu olarak kabul ediliyor. Lakin bu ruhsatsız kuyular birebir vakitte sulamada kullanılıyor. Elektrik şebekesi bağlanıyor. Fiyatlarını ödüyorlar. Fakat ruhsatsız kuyu olması nedeniyle elektrik fiyatları daha yüksek. Bu kuyuları kullananların kredi imkanlarından sınırlama yapılıyor. Birtakım çiftçilerin yararlanması gereken avantajlardan yararlanamıyorlar. Burada bir ikili standardın olduğu açıkça görülmektedir. Devletin sulama müsaadesi verdiği kuyuları iki farklı kümeye ayırıp, birinin ruhsatlı, birinin ruhsatsız olduğunu söz etmenin adaletle münasebeti yoktur. Onun için fiilen sulamada kullanılan resmen şebekesi devlet tarafından bağlanmış bu kuyuların da ruhsatlandırılması, çiftçiler açısından son derecede kıymetlidir.

İkinci nokta ise maalesef havzanın su muhtaçlığı gerektiği üzere karşılanamamaktadır. Bu bahiste hükümet 20 yıldır faal bir faaliyet içine girmemiştir. Yeni yer üstü sulaması ile ilgili tek proje, Mavi Tünel Projesidir. Şimdiye kadar çoktan tamamlanmış olması gerektiği halde tamamlanmamıştır. Öteki su kaynaklarından yararlanma ile ilgili hiçbir proje geliştirilmemiştir. Başta Toros dağları olmak üzere sulama ile ilgili yapılabilecek, geliştirilebilecek çok sayıda proje olabilir. Ve bunlar da şimdiye kadar faaliyette olabilirdi. Ama hükümet, Konya Ovası’nın sulanması konusunda maalesef üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemektedir. Biz CHP olarak, hem yeni su kaynaklarının bulunması, hem elektrik gücünün çiftçiye daha ucuz bir halde, güneş panellerinden yararlanılarak sağlanması konusunda gerekli teşebbüslerde bulunacağız. CHP iktidarında Konya Ovası su ile ağır bir halde kucaklaşmış olacaktır.”

Gaytancıoğlu: Var olan suyumuzu Konya Ovası’na akıtamıyoruz

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ise şöyle konuştu:

“100 yıllık bir düş. Konya Ovası Sulama Projesi. 8 ili içeriyor. 20 yılda adeta çivi çakılmamış. Su verilmiş, barajlardan çatlaklar oluşmuş. Aktarılan para beşli çeteye aktarılan paralarla karşılaştırıldığında devede kulak. Besin krizi var. Konya üzere bir tahıl ambarını neden kıymetlendiremiyoruz. Mühendislik dehası olan bu proje, nerede başlıyor. Beyşehir Gölü’nün sularını akıtmışlar, Toroslardan suyu ovaya akıtmışlar; ancak yetmemiş. Zira bakir topraklar. Bunu yönetemeyen, bunu planlayamayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Bütçe yok. Bütçe; kur muhafazalı mevduat sahiplerine var, çok keyifli bir azınlığa var, çiftçiye gelince bütçe yok. Para bulamıyorlar. Bu türlü yatırımlar durur mu? Var olan suyumuzu Konya Ovası’na akıtamıyoruz. Çiftçi 36 bin tane, ruhsat alarak kuyu açmış, ziraî elektrik parası ödüyor. 100 bin ruhsatsız kuyu var. Niçin? Devlet vazifesini yapmamış. Türkiye’nin en büyük sorunu üretim plansızlığı. Biz bu duruma düşebilecek bir ülke miyiz? 85 milyonu değil, 150 milyonu rahatlıkla besleyebilecek bir coğrafyaya sahibiz. Doğrudur, su kaynaklarımız kıttır. Ancak mühendislik ilmi var. Konya Ovası’na su götüremiyoruz. Suyun planlaması da suyun idaresi de son derece kıymetli. Varsa yoksa beton iktisadı. Devlet burada asli misyonunu yapmalı. Konya Ovası’na su götürülmeli.” (ANKA)