‘Otomotiv sektörü 10 yıl içinde hızla dijitalleşecek’

Dijital dönüşüm sürat kazanıyor. Akıllı işletmelere dönüşen şirketlerin dönüşüm seyahatlerine eşlik eden teknoloji sağlayıcıları, kesim özelinde değişen uygulamaları ve yeni teknolojilerin işletmelere kazandırdıklarına odaklanıyor. İş dünyasının dijital dönüşüm nabzını tutan Dijital Dönüşüm Gündemi programının bu haftaki konukları Borusan Otomotiv İcra Konseyi Lideri Hakan Tiftik ve SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan moderatör Burcu Kaya’nın sorularını yanıtlayarak şirketlerin dönüşüm stratejilerinin ana sınırlarını aktardı.

OTOMOTİV BÖLÜMÜ DÖRT KONUYLA ÇABA EDİYOR

Otomotiv bölümündeki dijitalleşme çalışmalarını kıymetlendiren SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, “Otomotiv bölümü, iş dünyasındaki gelişmelerin yaşandığı bu süreçte 4 büyük dalgayla uğraş ediyor. Tam da bu nedenle kesimin yeni fırsatları yakalamaları gereken bir devir geçiriyor. Bunların başında ise irtibatlılık geliyor. Zira irtibatlılık halinin değişmesiyle aracın kendisi artık tekerlikli bilgisayar ve telefonlara dönüştü. Bunun yanı sıra bir tarafta şoföre dayanak veren otonom uygulamaları gelirken, öbür tarafta ise kullanıcı tecrübesindeki gitgide büyüyen paylaşım iktisadı yer alıyor. Artık kiralama evresi sona eriyor ve kullandığın kadar öde modeli başlıyor. Etraf hassas elektrikli araçlarda dördüncü değerli hususu oluşturuyor. Bu bileşenlerle eş vakitli olarak hakikat tahlili bulabilmek, hakikat vakitte uygulayabilmek ve kurum içindeki datayı karar vericilere aktararak taşınabilir uygulamalar üzerinden hizmete dönüştürmek yeni dünyanın çabası oluyor” dedi.

YENİ DÜNYANIN KURALI: DİJİTAL DÖNÜŞÜM

“Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, objelerin interneti, yapay zeka, büyük data, siber güvenlik ve bulut teknolojilerinin her gün konuştuğumuz hususlar ortasında yer aldığını belirten Borusan Otomotiv İcra Şurası Lideri Hakan Tiftik, dijital dönüşümü şu sözlerle kıymetlendirdi: “Bahsi geçen tüm bu kavramlar dijital dönüşüm dediğimizde farklılaşıyor. Dijital dönüşüm bu noktada tüm bu süreçlerin dönüşümünü tabir ediyor. Otomotiv bölümünün de yapmadığı dönüşümü önümüzdeki 10 yıl içinde çok daha süratli bir halde yapacağını düşünüyoruz. Borusan Otomotiv Kümesi olarak bu noktada faaliyet gösteren 6 şirketimizle hem dikey hem de yatay olarak birlikte çalışıyoruz. İş ortaklarımızla birlikte “tek şirket” mantığı sayesinde bu komplikasyonu en güzel formda yönetmek için çabalıyoruz. Bu yüzden dijital dönüşümü yine yapılandırmak için harekete geçtik ve eser odaklılık yerine müşteri odaklılığı maksat edindik. Fiziki ortamdan dijital ortama nasıl geçiş yapacağımız konusunda çalışmalar yürüttük ve SAP’nin S4/HANA tahlilini tercih ettik.”

“OTOMOTİV KESİMİ ÖBÜR KESİMLERDEN GERİDE KALMIŞTI”

Otomotiv perakendeciliğinin, elektronik ticaret manasında öteki kesimlerin gerisinde kaldığını aktaran Borusan Otomotiv İcra Heyeti Lideri Hakan Tiftik, “Bu periyotta çok süratli bir gelişim kaydettik ve buna Türkiye’de en süratli ayak uyduran şirketlerden biri olduk” diyerek dönüşüm sürecinin muvaffakiyetinden kelam etti.

Kuruluşlarından bu yana Borusan Otomotiv ile birlikte çalıştıklarının altını çizen SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, “Borusan’daki değişim hareketi Türkiye’deki birincilerden biridir. 20 yıl öncesinde en güzelini yaptığımız üzere artık de birebir biçimde en güzelini yapmaya çalışıyoruz. Zira bugünün dünyasında süreci kayda almak yetmiyor. Bu kaydın, bilgi merkezlerinde sistemin öğrenme yetkinliği ile raporlamasını yaparak bilgiye dönüştürülmesi gerekiyor. Borusan ile dijitalleşme projesi bizim için çok öğretici, Türkiye pazarı için de farklı senaryoların deneyimlendiği bir seyahat oldu” tabirlerini kullandı.