NATO ve AB’den Madrid Zirvesi öncesinde birlik mesajı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Brüksel’deki NATO karargahındaki görüşmenin akabinde Twitter hesabından açıklama yaptı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “NATO ve AB, kendilerini Rusya’nın acımasız savaşına karşı savunmaya devam eden Ukraynalılarla birlikte. Yakın ortağımız Ukrayna’yı uzun vadede desteklemeye devam edeceğiz” bildirisini paylaştı.

Von der Leyen de 29-30 Haziran’da Madrid’de düzenlenecek NATO Doruğu’na hazırlık niteliğinde bir görüşme yaptıklarını belirterek, “AB-NATO iş birliği, artan seviyede birlikte çalışmadan askeri hareketliliğe kadar Avrupa’nın savunmasını güçlendirmeye devam etmek için çok değerli. Ukrayna’yı birlikte destekliyoruz” diye konuştu.

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Ukrayna’ya olan takviyenin uzun vadede süreceğini açıkladı.

ALMANYA’DAN İSVEÇ VE FİNLANDİYA AÇIKLAMASI

Almanya, NATO Tepesi’nde İsveç ve Finlandiya’nın katılması kararı alınmasını beklemediğini açıkladı. Türkiye’nin ise kendi açısından terörle çaba konusunda şimdi açık mevzuların bulunduğunu aktardığına dikkat çekilen açıklamada, Almanya’nın “ilgili yasal güvenlik çıkarlarını göz önünde bulundurmak açısından müstakbel müttefikler ve halihazırdaki yakın ortaklar ortasında yapan bir diyaloğun gerekli ve mümkün olacağı görüşünde olduğu” kaydedildi.

Açıklamada, bu cins diyaloğun şu an için devam ettiğinin memnuniyetle tespit edildiği aktarıldı.

TÜRKİYE NEDEN İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN ÜYELİĞİNE KARŞI ÇIKIYOR?

Türkiye, 1952’den bu yana üye olduğu NATO’nun açık kapı siyasetini destekleyen bir tavır izliyor. Soğuk Savaş sonrası periyotta 1999 ve 2004’de eski Sovyet bloku ülkelerinin ittifaka katılmasını da destekledi.

İsveç ve Finlandiya’nın iştirakine itirazının nedeni ise bu iki İskandinav ülkesinin, “Türkiye’nin terörle gayretine dayanak vermemesi” ve PKK’nın Suriye uzantısı olan YPG’ye dayanak vermeleri oluşturuyor.

Türkiye hem İsveç hem de Finlandiya’nın PKK üyelerine mesken sahipliği yaptığını savunuyor. Bilhassa İsveç’in YPG’ye askeri ekipman ve mali takviye sağladığını söyleyerek rahatsızlığını söz eden Türkiye, bu ülkeden yargılamak için talep ettiği 21, Finlandiya’dan talep ettiği 12 kişinin iade edilmemesini de gündemde tutuyor.

NTV GRUBU RUANDA’DA