Marmaris’teki orman yangını sabotaj mı? Bakan Soylu: Bir şüphelinin kimliği tespit edildi

Muğla’nın Marmaris ilçesi Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkiinde ormanlık alanda 21 Haziran’da saat 20.00 sıralarında çıkan yangın devam ediyor.

12 UÇAK VE 45 HELİKOPTER

Orman çalışanları ve itfaiye grupları, gece boyunca yangına karadan müdahale etti.

Sabahın birinci ışıklarıyla birlikte 45 helikopter ve 12 uçak söndürme çalışmalarına tekrar katıldı.

NTV DRONE KAMERASIYLA YANGIN BÖLGESİNİ GÖRÜNTÜLEDİ

Yangın bölgesinde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu son duruma ait açıklama yaptı.

Yangının akşama yanlışsız denetim altına alanabileceğini belirten Bakan Kirişci şöyle konuştu:

”Şu an itibariyle çok daha âlâ durumda olduğumuzu söyleyebilirim. 12 uçağımız 45 helikopterimiz var. Sayı 57. 253 arazözümüz alanda. 24 TOMA şu anda yangına karşı kullanılıyor. Yangın bölgesinden 247 kişi tahliye edildi. Memleketler arası yardım talebinde bulunmadık. 1000’in üzerinde Orman Genel Müdürlüğü çalışanları olmak üzere 2 bin 600 civarında işçi alanda.

Meteorolojik bilgiler bize ışık tutuyor. Bugün sabah itibariyle havanın nemi yüzde 91’ler seviyesine çıktı. Datalardan olumlu manada yararlandık. Beklentimiz düne nazaran rutubetin daha yüksek olacağı. Hava suratının dünkü seviyede olmayacağı istikametinde meteoroloji bilgileri var.

Temennimiz bugün akşama gerçek daha somut gelişmelerin olacağını bekliyoruz. Denetim altına alınıp yangın sıkıntısı bittikten sonra da bu alanlar için ağaçlandırma çalışmalarımız devam edecek.”

”GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTERLER BUGÜN-YARIN DEVREDE”

İçişleri Bakanı Soylu ise, bir kezde 7-10 ton su atan TSK helikopterlerinin de devrede olduğunu söyledi.

Gece görüş helikopterleri konusunda açıklama yapan Bakan Soylu, ”Gece görüşlü helikopterler olağan gece uçak helikopterler üzere değildir. Bütün yükseklik alçaklıkları haritalandırma gerekir. Bu helikopterlerle ilgili ortaya konulacak adımları o kadar güzel hesap edilmesi gerekir ki bir diğer facia ile karşı karşıya kalmayalım. Gece görüşlü helikopterler bu gece yahut yarın gece uçuşlarına başlayacak” dedi.

SABOTAJ ŞÜPHESİ

Soylu, yangının nasıl çıktığına yönelik bir tespitleri ve ellerinde kuşkulu bir kişi olduğunu da açıklayarak ”Arkadaşlarımız üzerindeler. Yakın vakitte kamuoyu ile paylacaşağız” diye konuştu.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı da yangınla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Alevler rüzgarın da tesiriyle kısa müddette yayıldı.