Makinecilerden ilk 5 ayda 10,1 miyar dolarlık ihracat

Makine İhracatçıları Birliği’nin (MAİB) bilgilerine nazaran, makine imalat endüstrinin ihracatı bu yılın ocak-mayıs devrinde hür bölgeler dahil 10,1 milyar dolara ulaştı.

Mayıs ayı incelendiğinde en yüksek ihracat Almanya’ya yapılırken, onu İtalya ve Fransa izledi. İthal edilen güç eserleri maliyetindeki süratli artış sebebiyle dış ticaret açığı vermeye başlayan AB’nin Türkiye’den makine ithalatında, global salgının başından bu yana birinci kez düşüş yaşandı.

İhracat sayılarını kıymetlendiren MAİB Lideri Kutlu Karavelioğlu, AB ile ticari ilgilerde uzun vadeli bir iş birliği stratejisi geliştirmeye odaklandıklarını ve bölgedeki her adımı dikkatle mercek altına aldıklarını söyledi.

AB Yeşil Mutabakat Hareket Planı, Hudutta Karbon Düzenlenmesi ve Emisyon Ticaret Sistemi üzere uygulamaların dala nasıl tesir edeceğini daima değerlendirdiklerini anlatan Karavelioğlu, “AB Makine Direktifinin de revize edilerek yakın tarihte yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bölgedeki misyonlu danışmanlarımız ile Avrupa makine ve teknoloji federasyonlarında ülkemizi temsil eden meslektaşlarımız yeni bir yönetmelik ve direktifler tsunamisi ile karşı karşıya kalacağımız konusunda bizi uyarıyor.” dedi.

“Sürdürülebilirlik hareket planını yakında açıklayacağız”

Kutlu Karavelioğlu, ülke endüstrilerinin karbon salımının azaltılmasına yönelik stratejik dönüşüm planlarının tümünde başrolün makinelerin ve sistemlerin değişimine verildiğini kaydederek, tüm kesimlerde tahlilin makine endüstrisinden geçtiğini anlattı.

Makine kesiminin sanayinin dijital dönüşümünde belirleyici rolüyle Türkiye için bilgi üretmeye devam ettiğini aktaran Karavelioğlu, tüm imalat endüstrisinin dönüşümünü merkeze alan ve kamuoyunda da merakla beklenen Makine Dalı Sürdürülebilirlik Amaç ve Hareket Planını yakında açıklayacaklarını söyledi.

“Makine ve teçhizat yatırımlarında büyüme 10 çeyrektir sürüyor”

İlk çeyrekte makine ve teçhizat yatırımlarının da büyümeyi desteklediğini kaydeden Karavelioğlu, şunları söyledi: “Makine ve teçhizat yatırımlarında 2019 yılı dördüncü çeyreğinden başlayan büyüme 10 çeyrektir devam ediyor. Makine ve teçhizat üretimindeki artış da 7 çeyreğe ulaşmış bulunuyor. Son 2 yılda hem imalat yatırımlarımız hem de makine üretimimiz yüzde 50’den fazla arttı. Makine imalatında katma pahanın yüksek, ithalat bağımlılığının düşük olması sayesinde bölümdeki üretici fiyatları endeksi artışımız yüzde 71 ile, yüzde 132’yi bulan genel imalat sanayii ortalama endeksinin oldukça gerisinde seyrediyor.”

“İç pazardan daha fazla hisse almayı hedefliyoruz”

Yerli makine imalatçılarının, katma paha yanında ölçek büyütmek suretiyle de bir maliyet avantajı sağlayabildikleri için makine fiyatlarındaki artışı da hudutlu tutabildiğini belirten Kutlu Karavelioğlu, “Rekabet gücümüzün avantajlarından yararlanmayı ve bundan bu türlü iç pazardan daha fazla hisse alabilmeyi hedefliyoruz. Ne var ki makine ihracatımızın 24 milyar dolara yükseldiği son 12 ayda makine ithalatı 35 milyar doları, bu alandaki dış ticaret açığı ise 11,2 milyar doları buldu. Global gelişmeler enerjiyi büyük bir cari açık kalemi haline getirmişken, makine dış ticaret açığını artıracak değil, kapatacak bir öge olarak değerlendirilmeli. Türkiye, vakit kaybetmeden ve bütün gücüyle yerli imalata ve yerlileşmeye takviye vermeli.” halinde konuştu.