Maduro açıkladı: ABD’den önemli bir heyet Venezuela’da

Devlet televizyonu VTV’ye açıklamalarda bulunan Maduro, iki ülke ortasında 5 Mart’ta başlayan müzakerelerin sürdürülmesi için gündemdeki hususların değerlendirildiğini söyledi.

Ulusal Meclis Lideri Jorge Rodriguez’in ABD’den gelen heyeti kabul ettiğini vurgulayan Maduro, “İki saat evvel Venezuela’ya gelen bu kıymetli heyet, şu anda Rodriguaz tarafından ağırlanıyor. İkili gündemdeki mevzulara süreklilik kazandırılmaya çalışılıyor.” sözünü kullandı.

BEYAZ SARAY VENEZUELA İLE GÖRÜŞÜLDÜĞÜNÜ AÇIKLAMIŞTI

Amerikan basınında ABD’nin Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle baş gösteren petrol krizini hafifletmek için Venezuela’ya yaptırımları hafifletmeyi değerlendirdiğine ve ABD’li bir heyetin Caracas’ta Maduro ile görüştüğüne dair argümanlar ortaya atılmıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, 9 Mart’ta yaptığı açıklamada, görüşmeyi teyit etmiş, ABD’li yetkililerin Caracas’ta yaptığı görüşmenin hedefinin “enerji güvenliği” ve tutuklu ABD’lilerin durumunu ele almak olduğunu bildirmişti.

Maduro, ABD heyetiyle görüşmelerin devam edeceğini, ülke muhalefetiyle de kesilen diyaloğun tekrar başlatılacağını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Maduro, ABD hükümetinden gelen heyetle “saygılı” ve “samimi” bir görüşme gerçekleştirdiğini söylemişti.