Kocaeli’de konuşma ve işitme engelliyi ‘küfür ediyorsun’ diyerek dövdüler

İzmir Otogarın’da konuşma ve işitme engelli kişi, ‘küfür ediyorsun’ diyerek dövüldü

Olay, 18 Haziran gecesi İzmit Otogarı’nda meydana geldi. İşitme engelli Hasan Aydınlı, 01.45’teki bir firmaya ilişkin otobüse binmek üzere otogara gitti.

İddiaya nazaran, otobüsün geciktiğini görünce yazıhaneye gidip çalışana sebebini sordu. 2 dakika sonra geleceğinin söylenmesi üzerine tekrar perona dönen Aydınlı, saatin 01.57’ye vardığını görünce bu sefer yazıhaneye tekrar döndü.

Olay anı, bir vatandaşın kamerasına yansıdı.

Aydınlı bu kere de otobüsün 02.30’da geleceği karşılığını aldı.

Cevap karşısında sonlandığı için yazıhane çalışanının kendisini dövdüğünü öne süren Aydınlı, ”Arbedede küfür ettiğimi söylediler. Benim kızıp bağırdığım, sinirlendiğim gerçek fakat hiçbir halde küfür etmedim. İşaret lisanıyla kederimi nasıl anlatacağımı bilemedim” diye konuştu

Hasan Aydınlı

Dayak sonrası olay yerine gelen polis tarafından tutanak tutuldu. Olaydan 1 hafta evvel telefonu çalındığı için kimseyi arayamadığını ve tutanakta ne imzalatıldığını anlayamadığını söyleyen Hasan Aydınlı, İstanbul’a varır varmaz bulduğu bir telefonla durumu tercümanına aktardı.

Olay anı, bir vatandaşın kamerasına yansıdı.

Aydınlı, şikayetçi olacaklarını firmaya bildirmeleri üzerine birinci etapta firmanın kendileriyle görüşme yaptığını lakin sonrasında hiçbir özür dilemediklerini tabir etti.

Özrün gelmemesi üzerine Hasan Aydınlı, avukatına vermiş olduğu vekaletle olayla alakalı tüzel süreç başlattığını söyledi.

Olay anında güvenlikçilerin güldüğünü ve döven vatandaşı değil kendisini tuttuklarını söyleyen Hasan Aydınlı, “Sanki dövülmeme müsaade veriyormuş üzere davrandılar” kelamlarını kaydetti.