KKTC’deki yangına müdahale sürüyor

KKTC Başbakanlık Basın ve Halkla Bağlar Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Komitesinin, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Polis Genel Müdürlüğü, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği, Kaymakamlıklar, İtfaiye, Orman Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Dairesinden temsilcilerden oluştuğunu belirten Cahitoğlu, yangının birinci anından itibaren koordine içinde çalışıldığını kaydetti.

KKTC’de Mersinlik bölgesinde çıkan yangın 21 Haziran’dan bu yana devam ediyor.

Cahitoğlu, KKTC Dışişleri Bakanlığının teşebbüsü ile yangına müdahale etmek üzere 2 yangın söndürme uçağının saat 08.00 dolaylarında İsrail’den havalandığını, yangın söndürme kapasitesi yüksek, gece de yangın söndürme donanımına sahip uçakların Larnaka’da yakıt ikmali yaptıktan sonra yangın bölgesine ulaşacağını belirtti.

“DEVLETİN TÜM ÜNİTELERİ İŞ BİRLİĞİ VE KOORDİNE İÇİNDE HAREKET EDİYOR”

Devletin tüm üniteleriyle iş birliği ve koordine içinde hareket edildiği, yangının söndürülmesi için havadan ve karadan uğraşın sürdürüldüğü bilgisini paylaşan Cahitoğlu, “Sivil Savunmamız, Orman Dairemiz, itfaiyemiz, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından askerlerimiz, polisimiz, sivil halkımız yangınının söndürülmesi için canla başla gayret ediyor” sözünü kullandı.

KKTC’de devam eden yangına 5 helikopterle müdahale ediliyor. 

YANGININ DENETİM ALTINA ALINMASI BEKLENİYOR

İngiliz Üsler Bölgesi, Kıbrıs Rum idaresinden ve İsrail’den hava yangın söndürme aracı talebinde bulunulmasında Dışişleri Bakanlığının uyum sağladığını belirten Cahitoğlu, tüm ünitelerin fedakarca çaba içinde olduğunu vurguladı.

Cahitoğlu, 03.00-06.00 saatlerinde rüzgarın şiddetlenmesi ile yangının büyüdüğünü, iki köyün önlem maksatlı boşaltıldığını söz ederek, sabah saatlerinde rüzgarın tesirini azaltması ve havadan müdahalelerle yangının bugün denetim altına alınmasını beklediklerini lisana getirdi.

Yangın söndürülme çalışmaları için Türkiye’den ve Kıbrıs Rum bölümünden gelen yangın söndürme uçakları ve helikopterler havadan müdahaleye devam ediyor.

MARMARİS’TEKİ ORMAN YANGINIYLA ÇABADA İKİNCİ GÜN