Karaismailoğlu: 5G’ye azami ölçüde yerli ve milli şebeke ürünlerini kullanarak geçeceğiz

Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) 5G Faz 2 Bilgilendirme Toplantısı, OSTİM Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Bilgi teknolojileri bölümünün geleceğini 3 başlık altında ele aldıklarını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Yerli üretim, yüksek teknoloji ve global marka. Bilişim kesimini bu üç fazda muvaffakiyete ulaştırabilirsek Türkiye, hem cari açığını kapatmada hem de ihracatta büyük bir ara katedecek.” dedi.

Elektronik haberleşme dalında yerli ve ulusal üretim ekosistemi geliştirmek için 2017’de HTK’yi kurduklarını, kümenin o günden bugüne yerli üretim ekosistemi için değerli bir konuma ulaştığını aktaran Karaismailoğlu, bilişimle ilgili her türlü yatırımı, stratejik olarak planladıklarını kaydetti.

HTK üyesi firmalarla Uçtan Uca Yerli ve Ulusal 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’ni geliştirdiklerini anımsatan Bakan Karaismailoğlu, “Yerli ve ulusal üretim çalışmalarının en değerli ayaklarından biri ülkemizin en kıymetli teknoloji firmalarının misyon aldığı projemizin birinci fazı Mart 2021’de tamamlandı. Proje ile 5G baz istasyonları, 5G çekirdek şebeke, 5G şebeke idare ve operasyonel yazılımları ile 5G sanallaştırma platformu üzere 5G teknolojisine özel, kritik şebeke donanım ve yazılımları geliştirildi.” tabirlerini kullandı.

“Bir Türk firmasının global ölçekte rekabet etmesini amaçlıyoruz”

Karaismailoğlu, yerli ve ulusal eserler kullanılarak oluşturulan uçtan uca 5G şebekesi üzerinden birtakım testlerin yapıldığının bilgisini verdi. Projede kıymetli misyonları yürüten 10 firmayla Küresel Telekom ve Entegre Teknolojiler AŞ’yi kurduklarını anımsatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti: “Bu şirket, proje kapsamında geliştirilen eserlerin ticarileştirilmesi ve markalaşma faaliyetlerinin tek elden yürütmesinin yanı sıra bölümdeki iş birliğini, güç birliğini de temsil ediyor. Küresel Telekom ve Entegre Teknolojiler AŞ ile bir Türk firmasının telekomünikasyon alanında Ericsson, Huawei, Nokia üzere firmalar ile global ölçekte rekabet etmesini amaçlıyoruz. Uçtan Uca Yerli ve Ulusal 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’nin sonraki fazlarında az evvel saydığım eserlerin daha yüksek kapasiteli ve gelişmiş versiyonlarını üreteceğiz. Örneğin, 5G baz istasyonu için birinci fazda 8 katmanlı radyo ünitesi geliştirilmiş iken sonraki fazlarda 64 katmanlı radyo eserleri geliştireceğiz. Böylelikle piyasada bulunan yabancı tedarikçilerin eserlerine muadil olarak piyasaya, yerli ve ulusal 5G eser arz edeceğiz. Projenin sonraki fazlarının desteklemesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Ülkemizde 5G’ye azami ölçüde yerli ve ulusal şebeke eserlerini kullanarak geçeceğiz.” dedi.

Karaismailoğlu, ülkede yerli ve ulusal üretim kapsamında yürütülen çalışmaların öncelikli gayelerinden birinin de bu eserlerle dış pazarlara açılmak olduğunu vurguladı. Bakan Karaismailoğlu, 5G ve ötesi teknolojilere yönelik kritik bileşenlerin ulusallaştırılmasının temel öncelikleri olduğunu belirterek, “5G’ye giden yolda yerli ve ulusal üretim ekosistemini desteklemeye ve muhafazaya yönelik değerli adımları attık. Bundan sonra da bölüm paydaşlarımızın görüşlerini de alarak en uygun tahlilleri geliştirmeye devam edeceğiz.” tabirini kullandı.